Na dachu biblioteki uniwersytetu powstanie pasieka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Pawlak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2021,8:00 Aktualizacja: 26-02-2021,12:34
A A A

Składająca się z pięciu uli pasieka powstanie wiosną na dachu biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatywa nosząca nazwę Beeblioteka UniLodz realizowana jest w ramach obchodzonego w 2020 roku 75-lecia uczelni i dobrych eko praktyk.

- Uniwersytet Łódzki staje się coraz bardziej "zielony". To jeden z naszych priorytetów. Kampus to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale również część terenu miejskiego, który powinien jak najlepiej współpracować z naturą, również dla naszego dobra - powiedziała rektor uczelni prof. Elżbieta Żądzińska.

konkurs Małopolska Pszczoła, Łukasz Smółka, wsparcie dla pszczelarstwa

Mają pieniądze na program ochrony pszczół

450 tys. zł przeznaczył zarząd województwa małopolskiego na działania związane z ochroną pszczół miododajnych i dzikich owadów zapylających w ramach kolejnej edycji programu "Małopolska Pszczoła". Konkurs adresowany...

Pasieka powstanie na dachu popularnej BUŁ-y, czyli biblioteki uczelni. W lutym uniwersytet podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej. W jej ramach na początku kwietnia na dachu zostanie zainstalowanych pięć uli. Montaż pszczelich domów poprzedzą gruntowne porządki oraz specjalne zaadaptowanie przestrzeni.

Ule zasiedlone zostaną z kolei na przełomie kwietnia i maja, gdy na dworze zrobi się dostatecznie ciepło. Wówczas będą pod ścisłą opieką profesjonalnych pszczelarzy. Latem, w jednym ulu, pszczela rodzina może rozrosnąć się nawet do 80 tys. owadów.

- Jak przekonują pszczelarze, pszczoły nie są agresywne. Aby chciały nas zaatakować, same muszą czuć się zagrożone, więc dopóki nie przeszkadzamy im w ich pracy, możemy czuć się spokojni - wyjaśniła Beata Gamrowska z Biblioteki UŁ.

Miejskie ule mają się przyczynić do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki możliwe będzie też uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają owady dla człowieka.

wytrute pszczoły, gmina Biecz, powiat gorlicki

Gmina musi zapłacić pszczelarzom za wytrute pszczoły

320 tysięcy złotych - tyle będzie musiała prawdopodobnie wyjąć ze swojej kasy gmina Biecz (pow. gorlicki, woj. małopolskie) w związku ze sprawą sprzed 10 lat. Wówczas zginęło tam ok. 2 milionów pszczół. Spore straty poniosło 14...

Wskazano, że pszczoły zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół.

Dodatkową korzyścią z hodowli mają być z miodobrania, które będą konfekcjonowane w zależności od potrzeb.

Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor.

Pasieka UŁ powstanie w ramach dobrych eko praktyk oraz obchodzonego w ubiegłym roku 75-lecia uczelni. Wówczas nie udało się zrealizować tej inicjatywy ze względu na sytuację epidemiczną.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement