Musimy szukać sposobów uratowania produkcji buraków cukrowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2019,15:50 Aktualizacja: 28-09-2019,16:01
A A A

Musimy szukać sposób uratowania produkcji buraków cukrowych w Europie - powiedział w sobotę w Kruszwicy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski inaugurując kampanię cukrowniczą. Dodał, że będzie zabiegał o utrzymanie dopłat unijnych do tej produkcji.

Ardanowski uczestniczył w inauguracji kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., która odbyła się w oddziale "Cukrownia Kruszwica".

- Musimy szukać sposobów, jak uratować produkcję buraków cukrowych w Europie. Chyba każdy widzi, jak potężną konkurencją jest cukier produkowany z trzciny. Produkcja cukru trzcinowego jest bez porównania tańsza, więc musimy mieć strategię uratowania produkcji cukru z buraków. Musi to być efektywny dział gospodarki, bo utrzymują się takie gałęzie, które są rentowne - podkreślił minister Ardanowski.

zgnilizny korzeni, korzenie buraka cukrowego, plantacja

Gnicie korzeni buraka cukrowego

Z północnego Mazowsza docierają sygnały o masowym wystąpieniu zgnilizn korzeni buraka cukrowego. Rolnicy pytają się też, co można z tym zrobić. Niestety, obecnie niewiele. Metod bezpośredniego zwalczania nie ma żadnych. Porażeniu sprzyjają...

Dodał, że plantatorzy i producenci cukru "jadą na tym samym wózku". Ocenił, że od wspólnej strategii zależy, jak wszystkie te grupy "przetrwają".

"Trzeba szukać uzasadnienia dla produkcji buraków - nie tylko na produkcję cukru. Trzeba analizować każdą możliwość. Bardzo ważne jest również to, żeby była taka polityka UE, która zmierza do utrzymania produkcji buraków na naszym kontynencie. W Europie zostało tylko kilku producentów, ale ja będę walczył o utrzymanie dopłat do tej produkcji, chociaż różne kraje mają różne interesy w tym zakresie" - wskazał Ardanowski.

Wyraził przekonanie, że jeżeli takie dopłaty zostałyby zlikwidowane, to będzie to oznaczało upadek tej gałęzi produkcji rolniczej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj