MRiRW za uniezależnieniem się od Rosji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2022,10:00 Aktualizacja: 11-03-2022,10:39
A A A

Ministerstwo rolnictwa popiera konieczność uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji poprzez wykorzystywanie własnych zasobów odnawialnych.

To reakcja polskiego ministerstwa rolnictwa na komunikat Komisji Europejskiej. Wskazuje w nim na konieczność uniezależnienia się w najbliższej dekadzie od dostaw rosyjskiego gazu a także paliw kopalnych.

pomoc żywnościowa dla Ukrainy, Heneryk Kowalczyk, Roman Leszczenko, bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Polska pomoże żywnościowo Ukrainie. Tam strzelają do rolników

Produkty rolno-spożywcze dla Ukrainy będą pochodziły od organizacji charytatywnych i ze źródeł rządowych - poinformował Henryk Kowalczyk po rozmowie telefonicznej z Romanem Leszczenko, ministrem rolnictwa Ukrainy. Szef resortu rolnictwa w...

Paliwa można zastąpić np. poprzez wykorzystanie biomasy, solarów, energii wiatrowej czy pomp ciepła. KE widzi też potrzebę łagodzenia cen detalicznych oraz wspieranie firm oraz rolników narażonych na zmienność cen energii. Uważa, za koniczne zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii, w tym produkcji biometanu do około 35 mld m sześc. rocznie. Bruksela zwraca uwagę na konieczność przyspieszenia produkcji wodoru, dzięki czemu, do 2030 r. będzie można zastąpić 25-50 mld m sześc. rosyjskiego gazu.

Resort rolnictwa wskazał na potrzebę wprowadzenia dowolności dla państw członkowskich, co do tego, w jaki sposób chcą osiągać cel OZE przy budowaniu lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.

W tym kontekście szczególnie istotne jest - zdaniem MRiRW - zniesienie ograniczenia dotyczącego wykorzystania surowców spożywczych na cele energetyczne na poziomie UE. Limity powinny ustanowić kraje w zależności od posiadanych zasobów surowców spożywczych oraz przy uwzględnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

wojna w Ukrainie, eksport zbóż, kukurydza, drób, Denys Szmyhal

Ukraina wprowadziła licencjonowanie eksportu towarów rolnych

Władze Ukrainy wprowadziły licencjonowanie eksportu kluczowych towarów rolnych, takich jak pszenica, kukurydza, drób, jaja kurze i olej słonecznikowy - podała agencja Interfax-Ukraina. Stosowna rezolucja rozszerzająca listę...

Ministerstwo rekomenduje też taką rewizję unijnej polityki w odniesieniu do OZE, by uprościć zasady dla lokalnego wykorzystania biomasy w zapewnieniu bezpieczeństwa produkcji paliw stałych, ciekłych oraz gazowych.

"Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, jak ważne jest zapewnienie ciągłości dostaw paliw i energii, które przekłada się na bezpieczeństwo dostaw żywności. Popieramy konieczność rozwoju rynku biometanu w oparciu o biomasę odpadową z rolnictwa. Dlatego też niezbędny jest rozwój sieci gazowych w celu umożliwienia przyłączenia lokalnych źródeł biometanu (biogazu). W celu rozwoju sektora biometanu potrzebne są nie tylko inwestycje w źródła wytwórcze, ale również umożliwiające wtłoczenie go do sieci" - przekonuje resort rolnictwa.

Jak zauważył MRiRW, KE w komunikacie zaprezentowała elastyczne podejście "odnośnie wprowadzania rozwiązań w zakresie pomocy państwa i polityki podatkowej w sektorach dotkniętych wysokimi cenami energii".
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE