Moody's podwyższa szacunek PKB dla Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2017,9:40 Aktualizacja: 28-03-2017,10:01
A A A

Ocena perspektyw polskiej gospodarki ze strony Moody's jest zbyt ostrożna, wzrost będzie jeszcze wyższy - tak wicepremier Mateusz Morawiecki skomentował podniesienie przez Moody's prognozy wzrostu gospodarczego Polski w 2017 rok z 2,9 proc. do 3,2 proc.

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. z 2,9 (ocena ze stycznia) do 3,2 proc. rok do roku. Zdaniem ekspertów agencji, wzrostowi gospodarczemu w naszym kraju sprzyjać będzie rosnąca konsumpcja prywatna i tempo inwestycji.

nbp, inflacja, pkb polski, narodowy bank polski, gospodarka, inwestycje

Dynamika wzrostu PKB przyspieszy, inflacja pójdzie w górę

Wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,7 proc., to efekt m.in. wzrostu inwestycji i napływu funduszy z UE - podano w opublikowanej w poniedziałek projekcji NBP. Dodano, że inflacja wzrośnie, ale do końca 2019 r. nie przekroczy 2,5 proc. - Zgodnie z...

Ministerstwo Rozwoju wydało komunikat z komentarzem w tej sprawie Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów.  

"W naszej ocenie, pomimo istniejących ryzyk oraz utrzymującej się niepewności, których źródła znajdują się w znacznym stopniu poza Polską, ocena perspektyw polskiej gospodarki jest zbyt ostrożna. Oczekujemy, że wzrost gospodarczy osiągnie poziom zakładany w dokumentach rządowych" - skomentował polityk. Ustawa budżetowa zakłada wzrost PKB o 3,6 proc.

Resort rozwoju zwrócił uwagę, że skala rewizji prognoz nie jest duża i zdecydowanie następuje w pożądanym kierunku. "Poprawa perspektyw ma w naszej ocenie charakter trwały i strukturalny, dotyczy bowiem zarówno konsumpcji, jak i inwestycji" - dodał Morawiecki.

MR przypomniało też, że ostatnim czasie prognozę wzrostu PKB, do 3,7 proc., podniósł Narodowy Bank Polski i dodało, że różne prognozy wskazują na przekonanie co do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w 2017 r.

"To oczywiście bardzo cieszy, ale też wcale nas nie dziwi. Polska gospodarka jest stabilna i dzięki działaniom rządu wchodzi na ścieżkę trwałego wzrostu. Zauważają to nie tylko eksperci, ale także zwykli Polacy, którzy poprawę warunków życia odczuwają na co dzień" - zaznaczył wicepremier Morawiecki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj