"Moja Woda" jeszcze do 10 czerwca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2021,10:00 Aktualizacja: 11-05-2021,10:03
A A A

Elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach II naboru w programie "Moja Woda" można jeszcze składać do 10 czerwca. Celem inicjatywy jest łagodzenie skutków suszy.

Do 7 maja do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 69 mln zł, które w 68 proc. wyczerpują budżet naboru w 2021 r. przewidziany w wysokości 100 mln zł - wskazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

wsparcie dla ekosystemów leśnych, prow 2014-2020, arimr

Na właścicieli prywatnych lasów czekają pieniądze

Właściciele lasów prywatnych mogą ubiegać się o wsparcie dla ekosystemów leśnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór wniosków rusza 17 maja i potrwa do 27 czerwca. Pomoc ma...

Program "Moja Woda" to inicjatywa mająca na celu łagodzenie skutków suszy w Polsce i ograniczanie zagrożeń powodziowych poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.

Każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

- W ramach pierwszego naboru programu prawie 24 tys. rodzin włączyło się aktywnie w zapobieganie suszy - wskazał minister Michał Kurtyka.

Zwrócił uwagę, że właściciele tych gospodarstw domowych postanowili skorzystać z dotacji, ale co ważne zainwestowali własne pieniądze w budowę przydomowej instalacji retencyjnej. Według szefa resortu to potwierdzenie, że są sojusznikami idei przeciwdziałania suszy świadomych korzyści z magazynowania i wykorzystania deszczówki.

walka z suszą w polsce, michał kurtyka, retencja wody, deficyt wody

Rolnicy powinni dołączyć do walki z suszą

Potrzebne jest kompleksowe podejście do problemu suszy z wykorzystaniem potencjału natury - przekonuje Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Według resortu, tylko 52 gminy realizują jakiekolwiek działania dotyczące przeciwdziałania skutkom...

Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział, że drugi nabór powinien pozwolić na dofinansowanie kolejnych 20 tys. instalacji przydomowej retencji i zatrzymanie kolejnego miliona metrów sześciennych wody rocznie w przydomowych instalacjach.

- Dzięki temu odciążamy kanalizację, zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami - zaznaczył.

Do 10 czerwca wojewódzkie fundusze będą przyjmowały wnioski elektroniczne. Następnie będzie miesiąc na ich potwierdzenie przez złożenie aplikacji w formie papierowej.

- Zakładamy, że wnioski złożone w tych terminach wyczerpią dostępny budżet 100 mln zł i w ten sposób wszystkie poprawnie złożone wnioski zostaną sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - stwierdził Lorkowski.

Jak przypomniano, do dofinansowania w programie „Moja woda” kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Dofinansowany może być również zakup urządzeń zbierających wodę i przesyłających ją do zbiornika oraz sam zbiornik i instalacje, które rozprowadzają zgromadzoną wodę po działce.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!