Mniej wypadków w gospodarstwach, ale KRUS dmucha na zimne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2020,9:30 Aktualizacja: 09-03-2020,9:35
A A A

12 marca ruszy kampania prewencyjna KRUS na rzecz zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie "Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz". W 2019 r. odnotowano 13 641 wypadków w gospodarstwach - o 10,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

"Uderzenia, przygniecenia bądź pogryzienia przez zwierzęta" to zaraz po "upadku osób" grupa najczęstszych wypadków, do których dochodzi podczas pracy w rolnictwie.

wypadki w rolnictwie, krus, upadek osób, choroby zawodowe rolników

Rolnicy ginęli podczas pracy. KRUS podsumowała dane o wypadkach

W 2019 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 13 tys. 641 wypadków. To o 1 tys. 654 (10,8 proc.) mniej niż w 2018 roku. Za wypadki przy pracy rolniczej - w...

Do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono ich 1 236. Hodowla zwierząt gospodarskich wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. Według KRUS ryzyko to ograniczają: świadomość zagrożeń i znajomość zachowań zwierząt, zaspokojenie ich potrzeb bytowych, przyjazne nastawienie obsługującego, powtarzalność czynności podczas codziennej obsługi.

- Należy pamiętać, że odpowiednie traktowanie zwierząt inwentarskich jest nie tylko uregulowane prawnie, ale powinno być również podyktowane względami etycznymi oraz praktycznymi. Zwierzęta poddane w mniejszym stopniu czynnikom stresogennym są zdrowsze i bardziej wydajne, a ich obsługa łatwiejsza i bezpieczniejsza - skomentowała prezes KRUS Aleksandra Hadzik.

W tym roku kampania na rzecz ograniczenia wypadków z grup "upadek osób" oraz "pochwycenie, uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń", będzie poszerzona właśnie o informacje na temat bezpiecznej obsługi zwierząt gospodarskich.

wypadek, śląskie, KRUS

Częstochowski KRUS policzył, ile wypadków miało miejsce w 2019 roku

W 2019 r. do placówek terenowych Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie zgłoszono o 10 proc. mniej wypadków przy pracy w rolnictwie niż w 2018 r. Śląskie jest najbezpieczniejszym regionem pracy...

Wcześniejsze kampanie Kasy zyskają ponadto w tym roku nową wizualizację i hasła: "Rola rolnika by upadku unikał", "Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz".

Wszystko po to, aby uświadomić rolnikom, że to od ich świadomości, postaw i zachowań zależy bezpieczeństwo i jakość życia w gospodarstwie rolnym.

Ogólnopolska kampania "Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz" będzie miała charakter wielokierunkowy, w jej ramach odbędą się: XVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz", XXVI Konkurs W rolnictwie można pracować bezpiecznie.

W całej Polsce odbędą się również liczne spotkania, szkolenia bhp, pogadanki prewencyjne w szkołach, podczas targów, dożynek i innych wydarzeń rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij