Młodzi rolnicy w Sejmie pytali o kryzys na rynku wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Hanna Jarosławska | redakcja@agropolska.pl
13-03-2016,14:00 Aktualizacja: 14-03-2016,8:48
A A A

10 marca członkowie Koła Naukowego Rolników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uczestniczyli w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które było poświęcone przede wszystkim prezentacji programu odbudowy stanu pogłowia trzody chlewnej.

Młodzi ludzie nie tylko słuchali, ale również czynnie uczestniczyli w dyskusji, która oprócz trzody chlewnej dotyczyła także Wspólnej Polityki Rolnej oraz stanu ozimin.

rynek trzody chlewnej

Polski rynek trzody chlewnej potrzebuje zmian

W Polsce notuje się tendencję spadkową pogłowia świń. Jednak nie dotyczy to liczby ubojów tuczników i w zależności od źródła jest to około 21,1 mln sztuk rocznie. W największym stopniu wynika to ze wzrostu importu prosiąt....
Studenci w czasie obrad zwrócili uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku wieprzowiny, objawiającą się niskimi cenami skupu żywca i wciąż rosnącymi wynagrodzeniami przetwórców.

Podkreślali, że nie sprawdził się projekt dopłat do prywatnego przechowalnictwa mięsa.

W kwestii odbudowy pogłowia trzody chlewnej wiele wyspecjalizowanych i dobrze prosperujących gospodarstw hodowlanych, które stanowią podstawę krajowej produkcji jest wykluczonych z dalszego rozwoju w ramach PROW 2014-2020 (modernizacja gospodarstw rolnych).

Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na niekorzystny zapis dotyczący maksymalnej wielkości ekonomicznej gospodarstwa wynoszącej 200 tys. euro. Studenci podkreślali, że jak łatwo obliczyć, 300-hektarowe gospodarstwo rodzinne ma za dużą potencjalną wielkość, aby móc skorzystać ze wsparcia.

Odnośnie złej kondycji plantacji zbóż i rzepaków ozimych oraz ewentualnych dopłat związanych z wymarznięciem upraw w imieniu Koła Naukowego Rolników głos zabrał Mateusz Tołłoczko. Apelował o rozsądne przeliczenie opłacalności przesiewania zniszczonych plantacji.

rynek trzody chlewnej, ceny trzody chlewnej, sejmowa komisja rolnictwa

Polska powinna być samowystarczalna w produkcji wieprzowiny

Resort rolnictwa przygotowuje program odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Obecnie Polska jest dużym importerem prosiąt oraz mięsa wieprzowego, a powinna stać się samowystarczalna pod tym względem - uważa Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. Polska...
- Po prostu warto zastanowić się nad relacją opłacalności likwidacji np. plantacji rzepaku rokującej na dwie tony, w celu przesiewu pszenicą jarą, której materiał siewny osiągnął już rekordowo wysokie ceny. Przyda się również nagłośnienie problemu przesiewania po zastosowaniu danych substancji aktywnych w herbicydach, aby ograniczyć możliwie do minimum liczbę błędów, które będą skutkowały problemami w uprawie - tłumaczył Tołłoczko.

Jeśli chodzi o bezpośrednią pomoc finansową związaną z wymarzniętymi uprawami, teoretycznie wiązałaby się ona z powołaniem specjalnej komisji, której zadaniem byłoby ocenienie stopnia zniszczenia danej plantacji, co jest już niemożliwe, ponieważ wielu rolników zaorało wymarznięte pola.

Dlatego wspólnie zdecydowano w gronie studenckim, iż jedynym najszybszym i najtańszym, dla budżetu państwa, rozwiązaniem jest przygotowanie dobrej kampanii informacyjnej dotyczącej opłacalności przesiewów.

Według działaczy Koła Naukowego Rolników SGGW, priorytetem dla rządu powinny być działania mające na celu ułatwienie młodym i wykształconym rolnikom pozyskiwanie środków finansowych na rozwój własnych gospodarstw.

Warto podkreślić, że jedynie pewny swojej przyszłości i perspektywicznie myślący przedsiębiorca rolny będzie uprawiał ziemię kontynuując pracę swoich rodziców i dziadków, dbając jednocześnie o środowisko
naturalne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu