MKiŚ: Polska nie jest zainteresowana zmianą statusu ochronnego wilka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2024,11:10 Aktualizacja: 15-04-2024,16:43
A A A

Polska, posiadając dobrze funkcjonujący system zarządzania i ochrony, nie jest zainteresowana zmianą statusu ochronnego wilka w Konwencji Berneńskiej i wstrzyma się od głosu podczas debaty w UE na ten temat – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Resort odniósł się do wystąpienia samorządu rolniczego w sprawie problemów związanych z coraz większą populacją wilka i reakcji Polski na forum Unii Europejskiej.

Trzeba tu podkreślić, że kwestia rozrastającej się populacji wilków i stwarzanego przez nie zagrożenia dla hodowli zwierząt, jest podnoszona od dłuższego czasu nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach UE. Rozważania na temat obniżenia statusu ochrony tego gatunku ogłosiła nawet szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

MKiŚ wskazuje w odpowiedzi na pismo rolniczego samorządu, że wilk został wymieniony w załączniku II Konwencji z 19 września 1979 r. o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (tzw. Konwencji Berneńskiej), jako gatunek zwierzęcia ściśle chronionego. A Polska podczas ratyfikacji Konwencji Berneńskiej zgłosiła w trybie art. 22 tej Konwencji zastrzeżenie co do tego gatunku, zgodnie z którym może on zostać objęty w naszym kraju statusem ochrony innym niż przewidziany w konwencji. Zatem w świetle Konwencji wilk może zostać objęty w Polsce ochroną gatunkową częściową.

wilki, ochrona wilków, populacja wilków, ataki wilków

Wiceminister rolnictwa nie ukrywa: coraz więcej zgłoszeń o szkodach powodowanych przez wilki

Rolnicy coraz częściej zgłaszają szkody powodowane przez wilki, potrzebna jest kontrola liczebności wilków - mówił w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Za dalszą ochroną wilka opowiedzieli się ekolodzy....

Pomimo tego, w celu zapewnienia właściwego stanu ochrony wilka Polska, na podstawie przepisów krajowych, stosuje ochronę ścisłą tego gatunku i wydaje indywidualne derogacje od zakazów, które są zgodne z zapisami Konwencji Berneńskiej” – zaznacza wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Jak dalej przekonuje, system zezwoleń, połączony z możliwością uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki oraz dopłat do środków prewencyjnych, pozwala na elastyczne zarządzanie populacją wilka w Polsce.

Polska, posiadając dobrze funkcjonujący system zarządzania i ochrony, nie jest zainteresowana zmianą statusu ochronnego wilka w Konwencji Berneńskiej i wstrzyma się od głosu podczas debaty w Radzie na ten temat. Uprzejmie informuję, że kraje przedstawiły już swoje stanowiska na ten temat podczas spotkania WPIEI-Biodiversity, które odbyło się 4 kwietnia 2024 r.” – przekazuje Dorożała.

Poleć
Udostępnij