Ministerstwo wytypowało spółki do holdingu spożywczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2020,13:35 Aktualizacja: 23-06-2020,17:01
A A A

- Konsolidacja nastąpi w oparciu o działalność Krajowej Spółki Cukrowej. Wytypowano 17 spółek do powstającego holdingu spożywczego - poinformował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

- Najważniejszym podmiotem z udziałem Skarbu Państwa, w oparciu o który chcemy konsolidować rynek rolno-spożywczy, jest KSC. Będzie rozbudowana o kolejne obszary, w których działa - mówił polityk podczas VI Kongresu Rolników RP.

spółdzielnie rolnicze, grupy producenckie, sejm, jan krzysztof ardanowski, przetwórstwo

Konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie z pośrednikami

Tylko konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie w czasach globalizacji i dominacji pośredników - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa odnosząc się w Sejmie do projektu ustawy o spółdzielniach rolników....

Przypomniał, że już obecnie KSC działa na różnych rynkach m.in. skrobi ziemniaczanej, przetwórstwa zbożowego czy przetwórstwa owoców i warzyw.

Soboń zaznaczył, że na razie nie wiadomo, jakie podmioty będą konsolidowane z KSC. - Mamy ich 17. W ciągu najbliższych dni przyjmiemy strategię i przejdziemy już do pełnych badań tych spółek - poinformował. Dodał, że doradcy wskazali 48 podmiotów, ale MAP ostatnio zdecydowało się na badanie sytuacji (due diligence) tych 17 podmiotów.

- Zależy nam na tym, żeby kierować się troską o to, by było to rozwiązanie oparte na gospodarce, biznesie, ekonomii, by była to konkurencyjna struktura. (...) Chcemy budować silny konkurencyjny podmiot - tłumaczył wiceminister.

Zaznaczył, że procedura rozpoczęcia konsolidacji rozpoczęła się 25 lutego. Podpisane zostało wówczas porozumienie o wyborze doradcy, a 30 kwietnia został wybrany doradca (KPMG Advisory). Jak mówił, teraz kończy się pierwsza faza konsolidacji i zapewnił, że jest przygotowywana w dialogu z plantatorami i pracownikami KSC.

  • Zobacz WIDEO Wystąpienie wiceministra Artura Sobonia podczas VI Kongresu Rolników RP (od 28 minuty)

państwowa sieci sklepów spożywczych, marcin horała, artur soboń, sektor rolno-spożywczy

Rolnik zarobi, konsument niedrogo kupi. Powstanie państwowa sieć sklepów?

- Jest pomysł powołania podmiotu na rynku spożywczym, który płaciłby uczciwe ceny rolnikom i oferował nieprzesadnie wygórowane ceny konsumentom - mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Polityk pytany był w piątek w...

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 r. w wyniku konsolidacji trzech spółek cukrowych Skarbu Państwa. Podstawowy przedmiot jej działalności stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa, około 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników.

W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), Zakład "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku.

Do KSC należą ponadto spółki zależne: Fabryka Cukierków "Pszczółka", Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" w Stoisławiu, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego "Trzemeszno", KSC Bioenergetyka oraz cukrownia "Moldova Zahăr" w Cupcini w Mołdawii.

Soboń poinformował, że obecnie w gestii Ministerstwa Aktywów Państwowych jest 19 spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa, 9 rynków hurtowych, 9 spółek z mniejszościowym udziałem SP, Krajowa Spółka Cukrowa, a także 41 spółek nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE