Ministerstwo podpowiada komisjom szacującym straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2015,14:40 Aktualizacja: 07-09-2015,15:12
A A A

W całym kraju komisje powołane przez wojewodów szacują straty w uprawach spowodowane przez suszę. Resort podpowiada, jak to właściwie robić.

Susza rolnicza utrzymuje się w 16 województwach i dotyczy wszystkich gmin, a największy niedobór wody jest na Lubelszczyźnie i na Mazowszu - czytamy w ostatnim raporcie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Najbardziej zagrożone tym zjawiskiem są rośliny strączkowe, ziemniaki i krzewy owocowe.

Według oficjalnych danych na koniec sierpnia, susza objęła ok. 1,4 mln ha upraw, jej skutkami zostało dotkniętych prawie 160 tys. gospodarstw rolnych, których straty szacuje się już na 1-1,2 mld zł. Nie są to jednak ostateczne dane.

kukurydza_susza_pomoc

Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu pomocy dla rolników

Rada Ministrów podjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem suszy - poinformowała na konferencji prasowej premier Ewa...

Straty ocenia ponad tysiąc komisji powołanych przez wojewodów. Po sporządzeniu protokołów, dane są weryfikowane właśnie przez wojewodę i przekazywane do resortu rolnictwa. Minister wówczas uruchamia środki.

Od 11 września rolnicy poszkodowani przez suszę, których straty wyniosły co najmniej 30 proc. średniej produkcji z trzech lat, będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc finansową.

Maksymalna wysokość pomocy wynosi 800 zł/ha owocujących drzew i krzewów owocowych oraz do 400 zł na hektar pozostałych upraw rolnych. Te kwoty będą pomniejszone o 50 proc. w przypadku, gdy rolnik nie ubezpieczył przynajmniej połowy swoich upraw.

Resort rolnictwa apeluje do komisji, by w swoich protokołach w szczególności uwzględniali:

  • koszta poniesione z powodu niezebrania plonów w wyniku suszy, np. planowanych kosztów zakupu pasz, o ile zakup ten wynika z ujemnego bilansu paszowego w gospodarstwie spowodowanego suszą
     
  • straty w produkcji zwierzęcej spowodowane suszą, tzn. procentowy spadek produkcji mleka lub żywca przewidywanej w 2015 r. w porównaniu do średniej z trzech ostatnich lat lub średniej z trzech lat w okresie ostatnich  pięciu lat, z pominięciem roku o najniższej i najwyższej wartości
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE