Minister złoży wniosek o powrót do pakietowego ubezpieczania upraw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2015,8:30 Aktualizacja: 04-08-2015,9:08
A A A

- Planuję wniesienie nowelizacji, która przywróci pakietowe ubezpieczenia upraw rolnych - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa podczas rozmów z organizacjami rolniczymi.

Szef resortu spotkał się ze związkowcami działającymi w unijnych organizacjach COPA-COGECA i CEJA. Jak informuje ministerstwo na swojej stronie internetowej głównymi tematami rozmowy były susza oraz pomoc dla plantatorów czarnej porzeczki.

Czarna porzeczka w skupie za bezcen. Plantatorzy mają dość i protestują

Wszystko wskazuje na to, że dramatycznie niskie ceny skupu czarnej porzeczki skłonią producentów owoców miękkich z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego do zaostrzenia protestu. Tak jak w zeszłym roku,...

Goście Marka Sawickiego poinformowali ministra o szkodach w uprawach, jakie z powodu wysokich temperatur występują w ich regionach. - Apeluje po raz kolejny o szybsze efekty prac komisji szacujących straty. Bez nich nie mogę uruchomić dostępnych środków pomocy dla rolników - powiedział ponownie szef resortu.

W związku z docierającymi do MRiRW sygnałami krytycznie oceniającymi prace komisji, do wojewodów i wójtów, zostanie wysłana instrukcja mająca ujednolicić zasady ich prac.

- Niezbędna jest również kolejna nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Nie może być tak, że w skali kraju tylko nieco ponad 80 osób wykupiło polisy od suszy. Musimy wrócić do pakietowego ubezpieczenia upraw od wszystkich klęsk w jednej polisie. Odeszliśmy od tego rozwiązania w 2009 r. na wniosek organizacji rolniczych - powiedział minister rolnictwa.

Związkowcy opowiedzieli się również za wprowadzeniem pomocy de minimis dla wszystkich plantatorów czarnej porzeczki bez obowiązku ograniczenia produkcji przez 5 lat o przynajmniej 1/3. Program pomocy dla plantatorów jest obecnie opracowywany w ministerstwie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj