Minister zastanawia się nad innym procedowaniem "piątki"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,10:00 Aktualizacja: 07-12-2020,9:43
A A A

- Być może lepiej będzie, jeśli projekt ustawy o ochronie zwierząt byłby projektem rządowym, mógłby wówczas podlegać szerokim konsultacjom - ocenił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Pytany o realizującą tzw. piątkę dla zwierząt nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która wzbudziła kontrowersje i nie opuściła parlamentu, szef resortu zwrócił uwagę, że nowela została poparta w parlamencie przez różne siły, co już było wartością, bo okazało się, że możliwa jest współpraca różnych ugrupowań.

Grzegorz Puda, wywiad, piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt

Puda: niektóre środowiska rozpętały wokół "piątki" wielką histerię

Niektóre środowiska rozpętały wokół nowelizacji ustawy wielką histerię i część rolników jej uległo. Niektórzy w obronie własnych interesów próbowali przedstawiać temat dobrostanu zwierząt jako lewicową...

- Jeśli chodzi o dalsze plany to zobaczymy. Wszyscy wiedzą, że projekt był projektem poselskim, a poseł wnioskodawca, czyli Grzegorz Puda został ministrem rolnictwa, w związku z tym musimy się zastanowić nad jego innym procedowaniem. Może lepiej będzie, aby był ustalany w ramach prac rządowych - powiedział polityk.

Gdyby kolejny projekt dotyczący ochrony zwierząt był projektem rządowym - dodał Puda - proponowane rozwiązania byłyby opiniowane i szeroko konsultowane, bo, jak przyznał, choć to dobra propozycja dobrze byłoby ją jeszcze skonsultować z wieloma organizacjami.

- Jeżeli będzie taka decyzja kierownictwa, w tym kierunku będziemy mogli zmierzać - powiedział minister rolnictwa.

Zaproponowana przez PiS tzw. piątka dla zwierząt to przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zakazujące hodowli zwierząt na futra i ograniczające ubój rytualny. Rozwiązania wywołały protesty środowisk rolniczych.

Senat wprowadził do nowelizacji poprawki, ale nie zostały poddane pod głosowanie w Sejmie, a więc nie mógł zakończyć się jej proces legislacyjny. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że będzie kolejny projekt w tej sprawie, szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu