Minister zapewnia. Wszyscy rolnicy dostaną zwrot za paliwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2019,14:30 Aktualizacja: 13-02-2019,14:39
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa przyznał, że są pewne trudności ze zwrotem akcyzy zawartej w oleju napędowym, wykorzystywanym w produkcji rolnej. Zapowiedział jednocześnie ich rychłe przezwyciężenie.

O tegorocznych problemach związanych ze zwrotem akcyzy dla rolników pisaliśmy po wystąpieniu w tej sprawie Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Za olej napędowy oznaczony niektórymi kodami CN według WIR gospodarzom odmawiano wsparcia.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, ministerstwo rolnictwa, krir

Rolnicy nie dostają zwrotu za paliwo. Przez kody

Kupując olej napędowy do maszyn, rolnicy kierują się ceną i odległością do stacji paliw. Tymczasem okazuje się, że muszą jeszcze zwracać uwagę na kody, by dostać potem zwrot akcyzy. Część gospodarzy ma teraz z tym problem.   Sprawę nagłośniła...

Miało to wynikać z ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców.

- Pojawiły się trudności i dobrze, że rolnicy szybko je zasygnalizowali - przyznał w programie "Agrobiznes" na antenie TVP1 minister Ardanowski. - Nie dostrzeżono jednego błędu. Z jednej strony ułatwiamy przedsiębiorcom działania gospodarcze, zmieniając również ordynację podatkową, a z drugiej strony, o czym nawet może rolnicy nie wiedzą, bo przy dystrybutorze to jest wiedza do niczego potrzebna, że olej napędowy ma różne kategorie, różne klasy, które są oznaczone różnymi kodami - dodał.

Według szefa resortu rolnictwa, problem dotyczy pominięcia omyłkowo jednego z tych kodów, wobec czego gminy nie akceptują faktur z owym oznaczeniem. - Rolnicy, którzy mają faktury bez tych kodów, będą mieli rozliczane je na bieżąco. Natomiast w przypadku kodu CN, który jest kwestionowany, zostanie to naprawione, a gminy zostaną o tym poinformowane - zapewnił.

Na naprawę błędu potrzeba czasu, więc termin przyjmowania wniosków o zwrot akcyzy ma zostać wydłużony o miesiąc, a jeżeli będzie potrzeba, to nawet dłużej.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu