Miało być sanatorium dla rolników. Prokuratoria wkroczyła do gry

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2020,8:10 Aktualizacja: 29-10-2020,8:51
A A A

Budynek dawnej szkoły rolniczej w Supraślu na Podlasiu miał zostać przekształcony na ośrodek rehabilitacyjny dla rolników. Transakcję zakupu nieruchomości podważyła Prokuratoria Generalna.

Z pytaniem, dlaczego sanatorium dla gospodarzy - mimo deklaracji - do tej pory nie powstało, do ministra rolnictwa wystąpiły izby rolnicze.


krus, Rehabilitacja rolników, pandemia koronawirusa, ubezpieczenie społeczne rolników

Rehabilitacja rolników wstrzymana

KRUS ogłosiła czasowe wstrzymanie wyjazdów na turnusy do Centrów Rehabilitacji Rolników. Ma to oczywiście związek z ograniczeniami nakładanymi w wyniku pandemii koronawirusa. "Zgodnie z Rozporządzeniem Rady...

Jak przypomniały w 2016 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za zgodą resortu zakupiła od samorządu powiatu białostockiego budynek dawnej szkoły rolniczej z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacyjny.

Miał to być jedyny w Polsce północno-wschodniej taki zakład leczniczy dla farmerów i ich rodzin.
 
"Planowano, aby ośrodek był w stanie przyjąć jednorazowo nawet 300 rolników. Szczególnie ważne jest to dla rolników z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Supraśl ma status uzdrowiska. Położenie w otulinie Puszczy Knyszyńskiej stwarza mikroklimat, który sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego. Znajdują się też tutaj bogate złoża borowiny, która jest wykorzystywana w zabiegach rehabilitacyjnych" - brzmiało pismo do ministra.

Założenia i deklaracje były takie, że pierwsze turnusy rehabilitacyjne w Supraślu miały ruszyć w 2019 roku. Ośrodek do tej pory nie powstał, a głośno zrobiło się o tym, że w ogóle jego uruchomienie nie dojdzie do skutku.

rehabilitacja Supraśl, podlaskie, nowy ośrodek rehabilitacyjny dla rolników, KRUS

Powstanie nowy ośrodek rehabilitacyjny dla rolników

W Supraślu k. Białegostoku powstanie ośrodek rehabilitacyjny dla rolników - poinformował prezes KRUS Adam Sekściński. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w północno-wschodniej Polsce. Władze KRUS podpisały umowę ze Starostwem Powiatu...

"Krajowa Rada Izb Rolniczych całkowicie popiera planowaną inwestycję. Jesteśmy przekonani, że ulokowanie takiego ośrodka w Polsce północno-wschodniej ułatwi dostęp do świadczeń leczniczych dla około 140 tysięcy rolników. Obecnie KRUS posiada zaledwie 6 tego typu ośrodków w całym kraju, jednak wszystkie znacznie oddalone od tego regionu. Powstanie nowego ośrodka będzie służyło rolnikom z całej Polski, dając szansę na skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne" - można było przeczytać we wniosku.

W odpowiedzi Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa podkreślił, że sfinalizowanie planów utworzenia w tej miejscowości zakładu rehabilitacji rolniczej przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, który zakupił do tego celu nieruchomość w 2016 r. zależą od zakończenia działań prawnych.

A te są wynikiem kontroli dotyczącej zasadności i legalności nabycia nieruchomości, przeprowadzonej przez ministerstwo oraz wydanej na wniosek prezesa KRUS opinii Prokuratorii Generalnej RP w przedmiocie ważności zakupu obiektu.

"Przeprowadzona przez Prokuratorię Generalną analiza czynności prawnej z 19 grudnia 2016 r. oraz zastosowany przez powiat białostocki bezprzetargowy tryb zbycia na rzecz Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego nieruchomości w Supraślu wykazała wadliwość tych czynności" - wyjaśnił Giżyński.

Jak podsumował, FSUSR podejmuje obecnie działania mające na celu rozstrzygnięcie powstałej sytuacji prawnej, stąd nie można rozpocząć w tamtym miejscu zapowiadanej inwestycji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj