Meteorolodzy: w czasie mrozów zadbajmy także o zwierzęta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (WM) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2021,11:45 Aktualizacja: 18-01-2021,15:51
A A A

W ostatnich dniach temperatury w Polsce sięgają niemal -30 stopni Celsjusza, co zagraża życiu ludzi i zwierząt.

"Docierają do nas sygnały o wielu tragediach psów, kotów, innych gatunków, w tym zwierząt gospodarczych. Ich los jest w naszych rękach" - pisze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy.

"Prosimy o zabezpieczanie zwierząt w najlepszy możliwy sposób, przetrzymywanie ich w domach lub ciepłych pomieszczeniach. Musimy wspólnie o to zadbać. Rozglądajcie się dookoła, wśród sąsiadów i interweniujcie, rozmawiajcie" - czytamy w apelu IMGW.

znęcanie się nad zwierzętami, padłe krowy i cielaki, Maciej Meler, potarzyca

Krowy padły z pragnienia. Rolnik skazany za znęcanie się nad zwierzętami

57-letni gospodarz z Potarzycy k. Jarocina (woj. wielkopolskie) został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. 24 krowy i cielęta padły z pragnienia, bo przez tydzień nie dostawały wody. Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury...
Meteorolodzy twierdzą, że w Polsce "wciąż wiele zwierząt utrzymywanych jest w niewłaściwych warunkach i co roku organizacje ochrony zwierząt biorą udział w wielu interwencjach z powodu niezapewnienia zwierzętom przez ich opiekunów odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, zagrażającymi ich zdrowiu bądź życiu, co samo w sobie jest przestępstwem, zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt".

Z dalszej części komunikatu możemy dowiedzieć się, że "znanych jest wiele udokumentowanych przypadków zamarznięcia zwierząt podczas silnych mrozów".

"Szczególnie narażone są zwierzęta domowe, psy utrzymywane w kojcach bądź na uwięzi, koty bezdomne i wolnożyjące. Zdarza się jednak nierzadko, że i zwierzęta gospodarskie nie są należycie zabezpieczone przed działaniem mrozu i wiatru" - zauważa Instytut.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu