Mazowsze. Jarmark Koński "Wstępy" od poniedziałku w Skaryszewie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ilona Pecka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2024,8:55 Aktualizacja: 19-02-2024,9:00
A A A

Dwudniowy Jarmark Koński "Wstępy" - jedna z największych tego typu imprez w Polsce - rozpoczyna się w poniedziałek w Skaryszewie (Mazowieckie). Targom towarzyszyć będą m.in. pokazy koni hodowlanych, musztry konnej i hipoterapii.

Tradycja organizowania jarmarku końskiego w Skaryszewie sięga prawie 400 lat. "Wstępy" odbywają się zawsze w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu i gromadzą hodowców oraz miłośników koni z Polski i Europy.

Charakter festynu ludowego

Zdaniem burmistrza Skaryszewa Dariusza Piątka, Skaryszewski Jarmark Koński to jedyna z nielicznych imprez w Polsce, podczas której na taką skalę prezentowane są konie różnych ras i typów. Już od godz. 6 na miejskim targowisku pojawi się około 200 zwierząt.

Organizatorzy założyli sobie, że "Wstępy" będą prawdziwym świętem koni. Handlowi towarzyszą zwykle liczne atrakcje. Jedną z nich jest Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. "Publiczność może podziwiać konie różnych ras i typów użytkowych, w tym najliczniejszą i szczególnie ulubioną przez hodowców z naszego regionu grupę ogierów zimnokrwistych i ardeńskich" – podkreślił burmistrz Skaryszewa. Zaplanowano także pokazy musztry konnej i hipoterapii.

Skaryszewskie "Wstępy" mają charakter festynu ludowego. Towarzyszą im występy kapel, a na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można m.in. we wszystko to, co potrzebne do utrzymania konia: akcesoria rymarskie, uprzęże, zaprzęgi, a także bryczki, odzież. Z bogatą ofertą wyrobów z wikliny, glinianych naczyń czy rzeźby ludowej przyjeżdżają do Skaryszewa rękodzielnicy i twórcy ludowi z całej Polski. Sprzedawcy oferują także produkty regionalne: miody, sery i chleby.

Koniki polskie w Biebrzańskim Parku Narodowym - 20 lat czynnej ochrony bagien

W tym roku mija 20 lat od założenia Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w Biebrzańskim Parku Narodowym. Z tej okazji od 29 lutego 2024 r. w Bibliotece Głównej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w...

Zmagają się ze złą sławą

Od kilku władze Skaryszewa konsekwentnie walczą ze złą sławą ciągnącą się za "Wstępami" jako za imprezą, na której zwierzęta są źle traktowane i kwitnie na niej głównie handel starymi i chorymi końmi sprzedawanymi na rzeź. Takie obrazki – zdaniem burmistrza - to już przeszłość, bo obecni organizatorzy robią wszystko, by spełnione były normy dotyczące bezpieczeństwa, transportu i dobrostanu koni.

W czasie dwudniowych targów na miejscu obecne są służby weterynaryjne, a także przedstawiciele fundacji Centaurus, działającej na rzecz obrony zwierząt. Rejestracja koni odbywa internetowo, dzięki czemu wszystkie przyjeżdżają do Skaryszewa już po przeglądzie przez lekarzy weterynarii z aktualnymi wynikami badań. Przy wjeździe na jarmark sprawdzane są dokumenty zwierząt, a w momencie wyładunku - ogólny stan zdrowia konia.

Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 r. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu