Marszałek oczyszczony z zarzutów. Prokuratura oddala zarzuty CBA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2018,10:30 Aktualizacja: 03-01-2018,11:36
A A A

Prokuratura Okręgowa w Lublinie umorzyła postępowanie dotyczące Sławomira Sosnowskiego, marszałka województwa lubelskiego. Chodziło o rzekome nieprawidłowości przy powoływaniu tzw. rolniczych grup producenckich.

- Wszystkie zarzuty stawiane przez CBA pod adresem grup producenckich, pracowników urzędu marszałkowskiego oraz moim zostały odrzucone przez prokuraturę. Szkoda tylko, że zamieszanie wywołane przez CBA naruszyło dobry wizerunek grup - ocenił marszałek w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

wyłudzenie dotacji na budowę przechowalni warzyw, przechowywalnai warzyw, Grupa Producencka Warzywa Dolnośląskie

ARiMR straciła miliony złotych. CBA zatrzymuje kolejne osoby

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie wielomilionowych wyłudzeń dotacji krajowych i unijnych na budowę przechowalni warzyw. Właśnie zostały zatrzymany dwie kolejne osoby w tej sprawie. Temistokles...

Sprawa dotyczyła nieprawidłowości, jakich w trakcie kontrolowania przez 9 miesięcy lubelskiego urzędu marszałkowskiego (i 15 pozostałych) dopatrzyli się funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Uznali oni, że w latach 2010-2013 będący wówczas wicemarszałkiem Sosnowski oraz Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska złamali prawo wydając decyzje dotyczące sześciu spółek, które starały się o przyznanie statusu grup producenckich. Dzięki temu mogły ubiegać się o dotacje ze środków unijnych. W sumie ARiMR przyznała im 22 mln zł.

Według CBA do uznania tych podmiotów za grupy producenckie doszło z "rażącym naruszeniem prawa". W efekcie śledztwo wszczęła Prokuratura Okręgowa w Lublinie. - Postępowanie zostało umorzone zarówno w zakresie przestępstw urzędniczych, polegających na niedopełnieniu obowiązków, jak i zarzutów dotyczących wyłudzenia środków przez grupy producenckie - informuje dziennik Piotr Sitarski z PO w Lublinie.

Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne. Mogą je zaskarżyć pokrzywdzeni - ARMiR oraz reprezentujący samorząd przewodniczący sejmiku województwa.
 

źródło: Dziennik Wschodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj