Marszałek do rolników: nie odsądzajcie nas od czci i wiary

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jerzy Rausz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2020,8:05 Aktualizacja: 05-10-2020,8:11
A A A

- Gdyby w Senacie zdarzyło się, że ustawa o ochronie zwierząt w obecnym kształcie poszłaby do prezydenta, to może okazać się dobrą decyzją - powiedział Tomasz Grodzki na spotkaniu z rolnikami.

Marszałek Senatu wziął udział w spotkaniu z gospodarzami w sprawie budzącego wiele emocji noweli tego aktu prawnego, zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą. Podkreślił, że w Senacie możliwe są różne scenariusze i taktyki.

piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny, zwierzęta futerkowe, senat

Senatorowie PiS chcą zmian w noweli ustawy o ochronie zwierząt

Podczas 7-godzinnego posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego. Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro...

Polityk apelował do rolników, aby nie dali się propagandzie medialnej, gdyby okazało się, że w izbie wyższej parlamentu nic w ustawie nie zostanie zmienione.

- To jest jeden z możliwych scenariuszy. Nie odsądzajcie nas wówczas od czci i wiary. Dzisiaj nie odpowiem na to, jak to będzie wyglądało, bo cały czas trwają intensywne prace, dyskusje i rozmowy. Pamiętajcie, że prezydent Andrzej Duda w drugiej kadencji mniej musi, więcej może. Zresztą deklarował się na dożynkach z jakimiś swoimi uwagami. Jak będzie finalnie nie wiem - zaznaczył.

Grodzki podkreślił, że grzech pierworodny Sejmu w sprawie ustawy dotyczącej zwierząt polegał na tym, że było to tak zwany ekspres legislacyjny, który zwykle kończy się jakąś wpadką i dlatego w Senacie wszystko trzeba zrobić starannie.

Marszałek wyraził też opinię, że podziały dotyczące ustawy o ochronie zwierząt nie przebiegają liniami partyjnymi, a przebiegają raczej pomiędzy emocjami a wiedzą, pewnymi stereotypami a ekonomią, między młodszym a starszym pokoleniem.

- Nie mam wątpliwości, że rolnicy in gremio dbają o zwierzęta tak, jak potrafią najlepiej. Znajduje to wyraz w tym, że produkty z tych zwierząt są doskonałej jakości - podkreślił.

Grodzki zaznaczył, że wydłużył w Senacie czas pracy nad ustawą, zwołał komisje rolnictwa i ustawodawczą, wystosowane zostały prośby o opinie do ekspertów. Dodał, że 13 października odbędzie się dodatkowy dzień posiedzenia Senatu poświęcony tylko tej ustawie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu