Łowczy krajowy wezwany na dywanik. Ma złożyć wyjaśnienia w związku z krytyką propozycji zmian ws. polowań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2024,8:30 Aktualizacja: 13-02-2024,11:00
A A A

Łowczy krajowy został zobowiązany do złożenia wyjaśnień w zw. z publikacją filmu. Potem dalsze decyzje co do jego przyszłości - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu klimatu Hubert Różyk. W opublikowanym filmie łowczy wraz z szefem Naczelnej Rady Łowieckiej krytykowali propozycje zmian ws. polowań.

Rzecznik prasowy resortu klimatu i środowiska Hubert Różyk w opublikowanej wypowiedzi na platformie X (profil MKiŚ) przekazał, że łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak został w poniedziałek wezwany do ministerstwa w związku z opublikowanym w weekend filmem dotyczącym proponowanych zmian w zakresie prowadzenia polowań i gospodarki łowieckiej.

"Podczas krótkiej kilkuminutowej rozmowy został zobowiązany przez panią minister Paulinę Hennig-Kloskę do złożenia pisemnych wyjaśnień w związku z publikacją tego filmu w terminie dwóch dni. Po otrzymaniu wyjaśnień od łowczego, zostaną podjęte dalsze decyzje dotyczące jego przyszłości" - wyjaśnił Różyk.

pzł, związek łowiecki, myśliwi, polowania

Myśliwi buntują się po zapowiedzi ograniczeń w polowaniach. "Nie było żadnych konsultacji"

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wyraził kategoryczny sprzeciw wobec działań resortu klimatu i środowiska, który zapowiedział ograniczenia w wykonywaniu polowań. O planowanych zmianach poinformował wiceminister klimatu i...

W opublikowanym filmie na kanale Polskiego Związku Łowieckiego w serwisie Youtube Grzeszczak razem z prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej Marcinem Możdżonkiem krytykowali proponowane przez resort klimatu zmiany w sposobie wykonywania polowań.

Możdżonek podkreślił w nagraniu, że polscy myśliwi działają legalnie i realizują zadania zlecone przez państwo. "Nowe propozycje ministerstwa klimatu i środowiska będą ograniczać, czy wręcz paraliżować te zadania" - ocenił. Wskazał, że zaproponowane zmiany nie są do zaakceptowania przez środowisko myśliwych.

Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej dodał, że prawidłowo prowadzona gospodarka łowiecka nie może się obyć bez polowań zbiorowych. Przekonywał ponadto, że nie powodują one problemu w dostępie do lasu, a informacje o ich prowadzeniu są powszechnie dostępne.

Możdżonek podkreślił ponadto, że myśliwi aktywnie walczą z ASF i ewentualne ograniczenia w tej sprawie byłby sprzeczne z decyzjami wydawanymi przez wojewodów, którzy chcą by koła łowieckie zwiększyły odstrzał dzika.

pzł, łowczy krajowy, grzeszczak, mkiś

Polski Związek Łowiecki z nowym szefem. Łowczy krajowy działa także w OSP

30 stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska powołało Eugeniusza Tomasza Grzeszczaka na funkcję łowczego krajowego - poinformował Polski Związek Łowiecki (PZŁ). Jak można się dowiedzieć z komunikatu, nowy łowczy krajowy jest myśliwym i...

"Postulaty zakazu polowań na wszystkie gatunki ptaków łownych pochodzą od koalicji ‘Niech żyją’, która jest pewną grupą światopoglądową i nie powinna mieć takiego wpływu na decyzje, jakże ważne dla polskiego ekosystemu, polskiej przyrody i środowiska łowieckiego (...)" - wskazał z kolei na nagraniu łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak.

Łowczy krytykował też propozycje ograniczenia polowań z noktowizją. Przekonywał, że zwiększa ona bezpieczeństw podczas wykonywania łowów.

Grzeszczak pozytywnie odniósł się z kolei do pomysłu wprowadzenia okresu ochronnego na lochy. Podkreślił, że to spójne z etyką łowiecką.

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował niedawno PAP o propozycji zmian odnośnie m.in. prowadzenia polowań. Chodziło o objęcie części gatunków dzikich ptaków zakazem polowań, ograniczenie polowań zbiorowych w niektórych okresach i stosowania noktowizji podczas łowów.

"Chodzi o realizację postulatu koalicji ‘Niech żyją’, dotyczący ochrony części dzikich ptaków w Polsce. Przedstawiłem już nowemu łowczemu krajowemu listę gatunków, do których nie można byłoby już więcej strzelać. Chodzi m.in. o jarząbka czy cyraneczkę. Generalnie na liście są ptaki, które w większości są związane ze środowiskiem wodno-błotnym. Propozycja ta była konsultowana z naukowcami, jak i częścią środowiska myśliwych. Chciałbym, by zmiany w tej sprawie zaczęły funkcjonować tak szybko, jak to możliwe" - powiedział Dorożała.

wiceminister klimatu, mkiś, dorożała, polowania

Wiceminister klimatu i środowiska zapowiada zmiany w prowadzeniu polowań. Chodzi m.in. o ptaki i dziki

Objęcie części gatunków ptaków zakazem polowań, ograniczenie polowań zbiorowych w niektórych okresach i stosowania noktowizji podczas łowów - to niektóre z propozycji zmian odnośnie myśliwych, o których...

Koalicja organizacji przyrodniczych "Niech żyją" od lat apeluje o wprowadzenie zakazu polowań na 13 gatunków dzikich ptaków. Są to trzy gatunki gęsi: gęś gęgawa, białoczelna i zbożowa oraz cztery gatunki kaczek - głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka. Oprócz tego jest łyska, bażant, kuropatwa, słonka i gołąb grzywacz, na które obecnie myśliwi mogą polować. Organizacje ekologiczne powołują się m.in. na badania przyrodników, według których liczebność niektórych gatunków dzikiego ptactwa drastycznie spadła w ciągu ostatnich dekad.

Dorożała zwrócił też uwagę na możliwość wprowadzenia czasowego moratorium na lochy dzika. Wiceminister zapowiedział ponadto, że będzie proponować wprowadzenie ograniczeń w polowaniach zbiorowych.

Według przedstawiciela MKiŚ, należy też zastanowić się nad ograniczeniem możliwości polowania z noktowizją. Przepisy to umożliwiające zostały wprowadzone w związku z rozprzestrzeniającym się ASF.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu