Limit zbioru winniczków wyznaczony. Można składać wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2020,14:30 Aktualizacja: 13-02-2020,14:36
A A A

Do 400 ton winniczków będzie można pozyskać w tym roku na Warmii i Mazurach - zapowiedziała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Zbiór i skup tych ślimaków będzie wznowiony po rocznej przerwie.

Jak poinformowała Justyna Januszewicz, rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ, dopuszczalny limit zbiorów winniczka został ustalony na podstawie przeprowadzonych w 2019 r. badań stanu populacji tych ślimaków w województwie.

ślimaki, winniczki, zbieranie ślimaków, środowisko, dolnośląskie, ślimak winniczek

Grzywna, a nawet areszt za zbieranie ślimaków

Ślimak winniczek jest w Polsce objęty częściowo ochroną, a jego pozyskiwanie jest reglamentowane. Bo w niektórych regionach Polski populacja został niegdyś  przetrzebiona. Na Dolnym Śląsku postanowiono zorientować się w liczebności...

Legalne pozyskiwanie winniczków do celów przetwórstwa spożywczego będzie możliwe między 20 kwietnia a 31 maja. Ponieważ są objęte w Polsce tzw. częściową ochroną gatunkową, to zainteresowane ich zbiorem i skupem firmy lub osoby fizyczne muszą uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Wnioski można składać do 20 marca.

Podczas zbioru należy przestrzegać warunków określonych w pozwoleniu.

- Osoby, które będą prowadziły zbiór niezgodnie z warunkami otrzymanej decyzji (np. zbiór niewymiarowych osobników, nieodpowiednie warunki przetrzymywania, brak złożenia sprawozdania w określonym terminie, podanie nieaktualnego adresu skupu ślimaka, itd.) nie uzyskają takich zezwoleń w przyszłości - podkreśliła RDOŚ.

Zbierać będzie można wyłącznie osobniki o wymiarach handlowych, czyli o średnicy muszli większej niż 30 mm. Winniczki powinny osiągać takie rozmiary, gdy uzyskują dojrzałość płciową w wieku 3 lat.

wirus ASF, afrykański pomór świń w Polsce, ubój świń z konieczności, odszkodowanie dla hodowców, Warmia i Mazury

ASF objął niemal całe województwo warmińsko-mazurskie

Strefą zagrożoną afrykańskim pomorem świń objęte zostało już niemal całe województwo warmińsko-mazurskie. Wolny od tej choroby jest jedynie powiat nowomiejski. - Jeżeli chodzi o powiat zwłaszcza węgorzewski, giżycki czy olecki to...

W ocenie RDOŚ zachowanie minimalnego wymiaru muszli jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm) może spowodować, że znaczna część winniczków nie zdąży spełnić funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Woj. warmińsko-mazurskie przez wiele lat było przodującym w kraju dostawcą winniczka. Jednak w latach 2014-2016 pozyskiwanie ślimaków w tym regionie wstrzymano. Główną przyczyną była słaba kondycja populacji gatunku - m.in. zmniejszenie liczebności i wzrost udziału osobników niewymiarowych.

Decyzję o wznowieniu zbioru i skupu podjęto, gdy zaobserwowano poprawę wskaźników. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach ponownie nie można było pozyskiwać ślimaków, co było podyktowane koniecznością przeprowadzenia kolejnych badań stanu populacji gatunku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement