Lider AGROunii: holding spożywczy to okłamywanie ludzi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2021,12:30 Aktualizacja: 07-12-2021,8:07
A A A

Holding spożywczy, którego powołanie zapowiedział rząd, to okłamywanie ludzi. Ceny nie będą niższe, ponieważ jako spółka Skarbu Państwa będzie się musiał kierować zyskiem - przekonywał Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

- W tym układzie, o którym mówi (minister rolnictwa) Henryk Kowalczyk holding spożywczy, to jest paranoja i okłamywanie ludzi, odbieranie im nadziei, że coś będzie lepiej - powiedział w Radiu Plus szef organizacji, komentując rosnące ceny produktów rolnych.

Michał Kołodziejczak, agrounia, I Konwencja Programowa AGROunii

Kołodziejczak mówi wprost: politycy to obiboki i łobuzy

Mówimy otwartym językiem i nazywamy polityków, takimi jakimi są: obiboki, łobuzy i ludzie, którzy nie życzą nam dobrze - mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii podczas Konwencji Programowej ugrupowania. - AGROunia...

- Nie mówmy o absurdalnych pomysłach, które nigdy nie będą zrealizowane - tak z kolei skomentował zapowiedź utworzenia sieci tanich sklepów.

Według Kołodziejczaka powodem rosnących cen żywności są wysokie marże nakładane przez wielonarodowe korporacje i polski kapitał, który działa na uprzywilejowanych zasadach. - Supermarkety, pośrednicy kupują towary bardzo tanio i sprzedają bardzo drogo - powiedział.

Dodał, że uderza to w rolników i konsumentów, bo towary, które powinny być w przystępnych cenach, są sprzedawane jak dobra luksusowe.

- Dojdzie do tego, że ludzie będą woleli kupić kilogram pomarańczy niż kilogram ziemniaków - czegoś, co powinno być sprzedawane w Polsce z normalna marżą, a nie przerośniętą - stwierdził lider AGROunii. Zwrócił uwagę na raport ONZ sprzed 6 lat, który przestrzegał, że dostęp do żywności w Polsce będzie niedługo bardzo zagrożony przez oligopole.

Pytany, czy powołanie Polskiego Holdingu Spożywczego może zaradzić wzrostowi cen, odparł: - Nie i to nam pokazuje dzisiaj chociażby handel paliwem. Zauważył, że ceny na stacjach Orlenu nie są niższe niż na innych stacjach, w tym należących do wielonarodowych korporacji.

- W holdingu też nie będzie taniej, bo - jak mówią ministrowie - istotą spółek Skarbu Państwa jest zarabianie; one muszą działać według zasad rynkowych. Ziemniaki muszą u nich kosztować 4 zł za kilogram. To będzie tworzenie kolejnej spółki Skarbu Państwa - powiedział Kołodziejczak.

19 listopada wicepremierzy, ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj