Laury dla koni arabskich w Janowie Podlaskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (rs) | redakcja@agropolska.pl
14-08-2016,19:45 Aktualizacja: 15-08-2016,9:38
A A A
9-letni siwy ogier Albano ze stadniny w Janowie Podlaskim został uznany w niedzielę za najlepszego konia 38. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Do pokazu zgłoszono 140 koni z państwowych stadnin i hodowli prywatnych. 
 
Albano zdobył też tytuł czempiona Polski ogierów starszych.
 
Pokaz odbywał się w ramach Święta Konia Arabskiego trwającego od piątku w stadninie w Janowie Podlaskim. Przybyło nań wielu miłośników i hodowców tych zwierząt. Konie oceniane były przez międzynarodowe jury w kilku kategoriach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery. Patronat honorowy nad pokazem objął prezydent Andrzej Duda.
 
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapewnił, że rząd będzie wspierał hodowlę koni arabskich w Polsce. „Rząd musi wspierać, czy też zajmować się rozwojem hodowli koni w Polsce, bo to jest obszar, w którym mamy wielowiekowe tradycje i jest to bardzo ważne z punktu widzenia promocji Polski. Stawiamy na dalszy rozwój hodowli koni arabskich” – powiedział Jurgiel dziennikarzom po zakończeniu pokazu.
 
Zapowiedział, że do końca roku specjalnie powołany zespół opracuje priorytety strategii rozwoju hodowli koni w Polsce. Rozważane jest m.in. przekształcenie stadnin – które obecnie są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością - w jednostki państwowe. „Szukamy innej formy organizacyjnej, tak aby w przypadku zagrożenia czy braku płynności finansowej państwo mogło podejmować interwencję” – powiedział minister.
 
„Chcemy też przywrócić tym spółkom, stadninom, możliwość otrzymania środków z płatności obszarowych. Poprzedni rząd ograniczył je do 150 tys. euro, czyli to, co przysługiwało w płatnościach obszarowych powyżej 150 tys. euro, to nie jest przekazywane spółkom” - zaznaczył.
Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski,karol tylenda

Janów Podlaski odlicza godziny do Święta Konia Arabskiego

30 klaczy i jednego ogiera będzie można wygrać na aukcji Pride of Poland, stanowiącej kulminacyjny punkt Święta Konia Arabskiego, które rozpocznie się w piątek w stadninie w Janowie Podlaskim. Podczas pokazów nastąpi prezentacja 130...
„Na dzień dzisiejszy zagrożenia w funkcjonowaniu stadnin nie ma, ale ta forma (uzyskania dopłat - PAP), moim zdaniem powinna być zmieniona” – podkreślił Jurgiel.
 
Czempionką Polski klaczy młodszych została dwuletnia siwa Prunella ze stadniny w Janowie Podlaskim, zaś klaczy starszych – siedmioletnia kasztanowata Palatina, własność spółki Parys, wyhodowana w Janowie Podlaskim. Tytuł czempiona Polski ogierów młodszych zdobył dwuletni siwy Fuerte z hodowli prywatnej. Jego właścicielem jest Sami Ben Saad, a hodowcą – Jan Dobrzyński.
 
Tytuł najlepszego konia wyścigowego pokazu przyznano pięcioletniej siwej klaczy Grań, której hodowcą i właścicielką jest Agnieszka Wójtowicz.
 
Do tegorocznego narodowego pokazu zgłoszono 140 koni z polskich stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce oraz hodowli prywatnych. Celem pokazu jest wyłonienie najwybitniejszych arabów. To najlepsze konie pokazowe, które jeżdżą po całym świecie i podziwiane są na najbardziej prestiżowych wystawach. Zdobycie tytułu w Janowie Podlaskim jest przepustką do osiągania światowych laurów. Konie arabskie hodowane w Polsce należą do światowej czołówki.
 
Najważniejszym akcentem Święta Konia Arabskiego będzie aukcja koni arabskich z polskich stadnin Pride of Poland, która rozpocznie się w niedzielę po południu. Licytowanych na niej będzie 31 koni wyhodowanych głównie w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.
 
W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland sprzedano 24 konie za blisko 4 mln euro. Rekordową cenę – 1,4 mln euro - wylicytował nabywca ze Szwajcarii za 10-letnią siwą klacz Pepita, wyhodowaną w stadninie w Janowie Podlaskim.
 
Poprzedni rekord aukcji padł w 2008 r., kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwestura, wyhodowaną w Michałowie. (PAP)
 
kop/ ren/ itm/
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement