Kto sprowadzał zboże z Ukrainy? Tajemnica celna…

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2023,8:55 Aktualizacja: 12-04-2023,8:58
A A A

Resort rolnictwa odpowiedział na opisywany przez nas niedawno wniosek samorządu rolniczego o ujawnienie informacji o firmach, które sprowadzały zboże z Ukrainy.

Ministerstwo powołało się na stanowisko przekazane przez Krajową Administrację Skarbową, z którego wynika, że, indywidualne dane zawarte w zgłoszeniu celnym oraz innych dokumentach składanych przez zgłaszającego, objęte są tajemnicą celną (zgodnie z art. 95b ust. 1 Ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne).

Robert Telus, MRiRW, Ryszard Bartosik

Szef resortu rolnictwa zapowiedział kontrolę zboża w magazynach

Zleciłem Głównemu Inspektoratowi Weterynarii mocne kontrole zboża, które jest w Polsce, aby było pewne, że mamy zboże dobrej jakości – powiedział we wtorek podczas briefingu minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus....

„Według art. 95b ust. 7 ww. ustawy, zakres podmiotów, którym mogą być udostępnione informacje objęte tajemnicą celną określony jest w art. 298 i art. 299 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych nie są wymienione w tym katalogu”- podkreśla w swojej odpowiedzi resort.

Natomiast odnośnie do zapytania, czy podmioty polskie wynajmują od Elewarr Sp. z o.o. powierzchnię składową i przechowują tam zboże pochodzące z Ukrainy, resortowi urzędnicy przypominają, iż Elewarr wydał oświadczenie, że nie prowadził, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić skupu importowanych zbóż i rzepaku m.in. z Ukrainy.

„Spółka swoją ofertę skupową zbóż (pszenicy, kukurydzy) i rzepaku kieruje wyłącznie do polskich producentów rolnych i dementuje wszelkie informacje, które dotyczą skupowania przez nią zbóż ukraińskich (w tym kukurydzy) i rzepaku ukraińskiego oraz posiadania takiego towaru w swoich magazynach” – wskazuje ministerstwo.

Poleć
Udostępnij