Krzysztof Jurgiel nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2015,13:40 Aktualizacja: 09-11-2015,15:02
A A A

Poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, będzie nowym ministrem rolnictwa w gabinecie premier Beaty Szydło - zdecydował Komitet Polityczny PiS.

Jurgiel był już szefem resortu rolnictwa w  rządzie Kazimierza Marcinkiewicza na przełomie 2005 i 2006 roku. W październikowych wyborach do Sejmu zdobył najwięcej, bo ponad 44 tys. głosów w województwie podlaskim.

- To doświadczony polityk i samorządowiec, który doskonale sprawdzi się w ministerstwie rolnictwa - podkreślali podczas specjalnej konferencji prasowej politycy PiS.

Krzysztof Ardanowski, Agencja Rozwoju Obszarów Wiejskich. powszechne ubezpieczenie rolników

Rolnictwo czekają zmiany. PiS ma wiele pomysłów

PiS nie zamierza reformować systemu podatkowego dla rolników, nie zamierza też likwidować Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - powiedział Krzysztof Ardanowski wymieniany jako jeden z kandydatów na ministra rolnictwa. - Na razie...
Pierwszym wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego zostanie Piotr Gliński. Wicepremierem i ministrem rozwoju zostanie Mateusz Morawiecki. Wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego będzie Jarosław Gowin.

Typowany przez dziennikarzy na stanowisko ministra rolnictwa Henryk Kowalczyk zostanie ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Mariusz Błaszczak będzie szefem MSW, a ministrem środowiska zostanie Jan Szyszko. Beata Kempa będzie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Zbigniew Ziobro zostanie ministrem sprawiedliwości, a Antoni Macierewicz ministrem obrony narodowej.

Mariusz Kamiński zostanie koordynatorem ds. służb specjalnych, ministrem finansów będzie Paweł Szałamacha, a Konstanty Radziwiłł ministrem zdrowia. Szefem gabinetu i rzecznikiem prasowym rządu zostanie Elżbieta Witek, a ministrem spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych, prawo i sprawiedliwość, dopłaty z budżetu państwa

PiS proponuje większe dopłaty do składek ubezpieczeń

PiS chce zwiększyć zainteresowanie rolników ubezpieczeniami rolnymi, dlatego proponuje podniesienie stawek taryfowych, do których stosuje się dopłaty. Obecnie budżet dopłaca do składki stanowiącej 3,5 proc. sumy ubezpieczenia, według...
Ministrem cyfryzacji zostanie była szefowa UKE Anna Streżyńska, ministrem infrastruktury i budownictwa będzie Andrzej Adamczyk, a teka ministra gospodarki morskiej przypadnie Markowi Gróbarczykowi. Konrad Szymański zostanie ministrem KPRM ds. Unii Europejskiej, ministrem w KPRM ds. kontaktów z Parlamentem - Adam Lipiński, a szefem resortu skarbu Dawid Jackiewicz.

Krzysztof Tchórzewski otrzyma misję kierowania resortem energetyki, Anna Zalewska będzie nową minister edukacji narodowej, Witold Bańka zostanie ministrem sportu i turystyki, a Elżbieta Rafalska obejmie tekę ministra pracy i polityki społecznej.

Przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński ujawnił, że skład nowego rządu został zaprezentowany i zaakceptowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Pan prezydent został poinformowany o składzie rządu - wyjaśnił lakonicznie Kaczyński.

Geodeta do ministerstwa rolnictwa

Krzysztof Jurgiel ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera geodety. Po ukończeniu studiów przez wiele lat pracował jako geodeta.

Prawo i Sprawiedliwość, opodatkowanie aktywów banków, opodatkowanie transakcji finansowych

PiS wprowadzi kolejne podatki. Miliardy mają trafić do budżetu

W wyniku wprowadzenia podatku od transakcji finansowych budżet zyskałby 1,7 mld zł w pierwszym roku obowiązywania tego podatku - szacują jego autorzy. Dostępny na stronie internetowej PiS projekt zakłada, że zasadnicza stawka wynosiłaby 0,14 proc....
W 1994 r. został radnym rady miejskiej Białegostoku, a następnie wiceprezydentem miasta. W latach 1995-1998 sprawował urząd prezydenta Białegostoku. Od 1998 do 2001 był radnym i przewodniczącym sejmiku podlaskiego I kadencji.

W 1997 r. został wybrany do Sejmu III kadencji z listy AWS, a w 2001 r. do Sejmu IV kadencji z listy PiS. W 2003 r. w trakcie IV kadencji Sejmu wygrał wybory uzupełniające do Senatu V kadencji.

W wyborach parlamentarnych w 2005 r. uzyskał kolejny raz mandat poselski do Sejmu V kadencji z okręgu białostockiego. 31 października 2005 r. został ministrem rolnictwa. Funkcję tę pełnił do 5 maja 2006 r.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz czwarty uzyskał mandat poselski. W 2009 był kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskał mandatu.

W 2011 r. kandydował w wyborach do Sejmu z listy PiS w okręgu wyborczym nr 24 w Białymstoku i ponownie uzyskał mandat poselski. W 2015 r. został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując blisko 45 tys. głosów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu