KRUS: Trzynaście śmiertelnych wypadków w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-05-2023,11:00 Aktualizacja: 01-05-2023,11:06
A A A

Do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono w I kwartale br. 2 839 zdarzeń wypadkowych, o 101 (3,4 proc.) mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Decyzje odmowne podjęto w 859 sprawach, wydając ich o 12 (1,4 proc.) więcej niż w I kwartale ubiegłego roku, a wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 2 296 wypadków przy pracy rolniczej, w tym 13 ze skutkiem śmiertelnym.

„Odnotowano zmniejszenie liczby decyzji przyznających jednorazowe odszkodowania o 66 (2,8 proc.) oraz spadek liczby wypadków śmiertelnych o 1” – podaje KRUS.

kpp lesko, kp psp lesko, wypadek, wypadek traktorzysty

Wypadek przy pracy. Ciągnik koziołkował, przygniatając kierowcę

53-letni mężczyzna podczas pracy został przygnieciony przez ciągnik rolniczy, którym kierował. Z obrażeniami ciała trafił za pośrednictwem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek (24...

Upadki i uderzenia

Najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano w grupach:

⎯ „upadek osób” – 1 165 poszkodowanych (50,7 proc. wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym);

⎯ „uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta” – 281 poszkodowanych (12,2 proc. wypadków);

⎯ „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” – 240 poszkodowanych (10,5 proc. wypadków);

⎯ ,,inne zdarzenia” – 207 poszkodowanych (9 proc. wypadków).

W większości przypadków (60,2 proc. tych zdarzeń) orzeczono uszczerbek na zdrowiu nieprzekraczający 5 proc.

„Wypadki śmiertelne stanowiły 0,6 proc. wszystkich wypadków zakończonych wypłatą świadczeń. Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowano w grupie ‘przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu’ – 5 poszkodowanych oraz ‘upadek przedmiotów’ – 3 poszkodowanych” – wylicza Kasa.

wypadki przy pracy rolniczej, choroby zawodowe rolników, KRUS, upadek osób

45 wypadków śmiertelnych w rolnictwie

Mniej wypadków, ale tyle samo zdarzeń ze skutkiem śmiertelnych - wynika ze sprawozdania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za 2022 rok w porównaniu z danymi za poprzednie 12 miesięcy. Do Oddziałów Regionalnych i...

Choroby zawodowe

Jak wynika z jej komunikatu, w I kw. br. zgłoszono 67 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, o 6 (9,8 proc.) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Wydano 17 decyzji odmownych i 48 przyznających prawo do odszkodowania. W porównaniu do I kwartału 2021 roku, liczba decyzji odmownych zwiększyła się o 1 (6,3 proc.), a decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie zmniejszyła o 3 (5,9 proc.). U większości wnioskujących (42 osób) rozpoznano choroby zakaźne lub pasożytnicze (głównie boreliozę). Do tego stwierdzono 4 przewlekłe nieodwracalne schorzenia układu oddechowego i 2 schorzenia układu ruchu, wywołane sposobem wykonywania pracy” – informuje rolniczy ubezpieczyciel.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!