KRUS o wracającym zasiłku opiekuńczym. Jakie są zasady?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2020,9:20 Aktualizacja: 09-11-2020,9:23
A A A

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ma to oczywiście związek z kolejnymi obostrzeniami w następstwie pandemii koronawirusa, czyli zamykaniem szkół. Pozostającymi w domach dziećmi musi się ktoś opiekować.

krus, obsługa rolników, pandemia koronawirusa

KRUS ogranicza bezpośrednią obsługę rolników

Z uwagi na sytuację epidemiczną, w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, ograniczona została liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w Oddziale Regionalnym/Placówce Terenowej - przekazała Kasa Rolniczego...

"Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach - w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka/przedszkola/szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - ubezpieczonym rolnikom i domownikom z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad: dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego" - precyzuje w komunikacie KRUS.

Jak w nim zapewnia, nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przyznawany jest na wniosek (dostępny tutaj).

"Nie zmieniły się także zasady przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego)" zastrzega Kasa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj