KRIR ostrzega. Rolnicy mogą tracić grunty pod mieszkania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2018,8:25 Aktualizacja: 06-04-2018,8:42
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych zgłosiła do resortu inwestycji i rozwoju zdecydowany sprzeciw wobec konsultowanego publicznie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Rolniczy samorząd zaznaczył w wystąpieniu, że przygotowana ustawa co do zasady jest słuszna, bo - jako związana z rządowym projektem "Mieszkanie plus" - określa uproszczone zasady oraz procedury przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz towarzyszących.

donosy na rolników, skargi na rolników, kontrole w gospodarstwach, arimr

Sypią się donosy i skargi na rolników. Gospodarze powoli tracą nerwy

Skargi i donosy na rolników trafiają do agencji rolnych, służb weterynaryjnych, na policję, a nawet do skarbówki. Przynajmniej po części, to "zasługa" mieszkańców miast, którzy osiedlili się na wsi. Zjawisko...

Zdaniem izb projektowane przepisy ustawy nie wyłączają jednak gruntów rolnych, a pozwalają na realizowanie inwestycji tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub gdzie przewiduje zupełnie inne przeznaczenie, np. rolne.

Zaś "wymagana zgoda rady miejskiej lub organu wykonawczego gminy jest radykalnym uproszczeniem obowiązujących w tym zakresie przepisów i może prowadzić do utrudnień lub nawet zaprzestania produkcji rolnej".

Według KRIR może to spowodować - w sposób mało kontrolowany - wyłączanie gruntów rolniczych z produkcji rolnej, a tym samym ograniczanie przestrzeni produkcyjnej dla rolnictwa.

Tymczasem coraz głośniej ostatnio o przypadkach, gdzie mieszkańcy stosunkowo niedawno wybudowanych domów na wsiach (tzw. napływowi) skarżą się gdzie mogą m.in. na uciążliwości zapachowe czy hałas związane z działalnością rolniczą.

"Może to prowadzić do wielu konfliktów między osobami prowadzącymi działalność rolniczą a osobami niezwiązanymi z produkcją rolniczą, które zamieszkają na terenie przeprowadzonych inwestycji" - przekonuje KRIR.

Jej zdaniem "wejście w życie przepisów ustawy w zaproponowanym brzmieniu doprowadzić może do odrolnienia gruntów dla potrzeb inwestycji deweloperskich, co spowoduje usuwanie produkcji rolniczej na terenach wiejskich".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement