KPIR: Obniżenie wymogów bioasekuracji nosi znamiona sabotażu gospodarczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2023,10:35 Aktualizacja: 12-05-2023,10:38
A A A

Zaprzepaszczenia dotychczasowych wysiłków rolników w kwestii zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) obawia się Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza (KPIR) w następstwie luzowania przepisów dla hodowli na własne potrzeby.

Kolejne rolnicze zrzeszenie dołączyło do krytyki rozporządzenia ministra rolnictwa obniżającego znacznie wymogi co do bioasekuracji w przypadku przydomowej hodowli świń przeznaczonych na własny użytek. Samorząd rolniczy z woj. kujawsko-pomorskiego zwraca bowiem uwagę, że ten region jak jedyny w Polsce jest całkowicie wolny od ASF, co udało się w jego ocenie wyłącznie dzięki restrykcyjnemu przestrzeganiu zasad bioasekuracji.

„Rolnicy włożyli wiele wysiłku, aby dostosować swoje zagrody do wymogów wspomnianej bioasekuracji. Środki przeznaczone na ten cel pochodziły w dużej mierze z pieniędzy publicznych, dlatego zdziwienie budzi brak konsekwencji w zarządzaniu tymi środkami” – czytamy w wystąpieniu KPIR do ministra rolnictwa Roberta Telusa.

asf, bioasekuracja, rozporządzenie, wir

"Rolnicy czują się, jakby ktoś im napluł w twarz". Chodzi o obniżenie wymogów odnośnie zwalczania ASF

Minister zaprosił ASF! – przekonują rolnicy z Wielkopolski za pośrednictwem swojego samorządu, obawiając się konsekwencji znacznego obniżenia wymogów co do zabezpieczenia przed afrykańskim pomorem świń w hodowlach trzody na potrzeby...

Zdaniem Izby, działania tego typu wydają się być zupełnie nieprzemyślane w obliczu zagrożenia wirusem ASF, które przecież nie minęło.

„Wprowadzone przez Pana Ministra zmiany w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu, poprzez obniżenie wymagań dotyczących bioasekuracji dla rolników utrzymujących świnie w celu produkcji mięsa na własny użytek – zdaniem Zarządu KPIR – noszą znamiona sabotażu gospodarczego. Obawiamy się, że obecnie obowiązujące przepisy doprowadzą do zaprzepaszczenia dotychczasowego wysiłku rolników w całym województwie kujawsko-pomorskim” – zaznacza rolniczy samorząd.

I zwraca się do szefa resortu rolnictwa o przywrócenie uprzednio obowiązujących przepisów lub wprowadzenie odstępstw, ale po uprzednim wyrażeniu zgody na obniżenie wymogów bioasekuracji przez powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij