KOWR przejął nadzór nad Elewarrem i przygotowuje wykaz gruntów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2017,15:00 Aktualizacja: 24-09-2017,15:18
A A A

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejął nadzór nad spółką Elewarr, przygotowuje wykaz gruntów przeznaczonych pod dzierżawę w całym kraju oraz realizuje projekty rozwojowe  - powiedział Witold Strobel, dyrektor generalny ośrodka.

KOWR działa od 1 września i przejął wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych oraz część zadań Agencji Rynku Rolnego. Struktura organizacyjna KOWR to 5 pionów, 17 oddziałów terenowych i ok. 60 biur terenowych. W nowej instytucji pracuje ok. 2 tys. osób.

KOWR, oddziały terenowe KOWR, dyrektor oddziału terenowego KOWR, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Dyrektorzy oddziałów terenowych KOWR. Zobacz listę nazwisk

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa to instytucja, która przejęła wszystkie zadania realizowane do 31 sierpnia przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz część zadań jakie realizowała Agencja Rynku Rolnego. W nowej superagencji rolnej pracę...

- Funkcjonujemy jako instytucja od trzech tygodni, więc chciałbym, aby organizacyjnie wszystkie sprawy zostały dopracowane, żeby KOWR był instytucją sprawną organizacyjnie. To są zadania, które chciałbym zrealizować do końca tego roku - powiedział Strobel.

Wyjaśnił, że także chodzi o to, aby beneficjent, który przyjdzie do biura KOWR, musi być życzliwie i fachowo obsłużony, ale to nie znaczy, że wszystkie sprawy muszą być załatwione po jego myśli.

Jak mówił, KOWR został powołany po to, by zmieniać polską wieś i rolnictwo, a więc nie tylko będzie realizował dotychczasowe zadania przejętych instytucji, ale także ma odpowiadać na wyzwania przyszłości i stąd w KOWR powstał specjalny pion innowacji i rozwoju, który będzie zajmował się m.in. przygotowywaniem i realizacją projektów w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szef KOWR poinformował, że w ministerstwie rolnictwa jest opracowywana strategia zrównoważonego rozwoju rolnictwa. W październiku powinna być zatwierdzona przez kierownictwo resortu. Powstaje też Pakt na rzecz wsi i rolnictwa, w którym będą identyfikowane takie projekty.

Witold Strobel, KOWR, dyrektor generalny KOWR, Kim jest Witold Strobel?

Witold Strobel. Kim jest dyrektor generalny KOWR?

Witold Strobel od dziś jest pierwszym dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Nowa instytucja ma ogromne kompetencje, bo powstała z połączenia ANR i ARR. Nominację Witoldowi Stroblowi na dyrektora generalnego KOWR wręczył...

Do najważniejszych zadań KOWR należy gospodarowanie gruntami Skarbu Państwa. Strobel zauważył, że przez ponad rok obowiązuje ustawa o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi, generalnie ustawa jest dobrze odbierana przez rolników.

W Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa jest prawie 1,378 mln ha gruntów, z tego ponad 1 mln ha w dzierżawie. Po 20 dniach funkcjonowania nowej instytucji zostało przeprowadzonych 136 przetargów na sprzedaż gruntów rolnych oraz 35 na dzierżawę.

Obecnie są przygotowywane wykazy gruntów przeznaczonych pod dzierżawę w całym kraju. Strobel zapewnił, że nadal proces rozdysponowania gruntów będzie odbywał się z udziałem czynnika społecznego m.in. izb rolniczych.

- Pracujemy nad jednolitymi zasadami dotyczącymi dzierżawy gruntów z zasobu. Chcielibyśmy, by podobne zasady dotyczące kryteriów przetargowych, czy sposobu przeprowadzanego przetargu obowiązywały w całym kraju. Do tej pory było to dosyć zróżnicowane. Taką propozycję przedstawiliśmy ministrowi rolnictwa, czekamy w tej chwili na jej zatwierdzenie - powiedział dyrektor generalny.

Dodał, że KOWR bierze też udział w pracach nad nowelizacją ustaw: o kształtowaniu ustroju rolnego i gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Kolejnym zadaniem jest nadzór nad spółkami strategicznymi Skarbu Państwa. Dotychczas było ich 41, do tej grypy dołączono spółkę Elewarr. Ich zadaniem jest realizacja zadań hodowlanych, ale jednocześnie spółki muszą być na tyle silne ekonomicznie, by pokrywać koszty hodowli.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE