KOWR oferuje tysiące działek inwestycyjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2018,15:10 Aktualizacja: 17-10-2018,15:16
A A A

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, obok nieruchomości rolnych, oferuje 6 tys. działek inwestycyjnych w całej Polsce. Grunty zajmują 70 tys. hektarów - poinformował Adam Struziak, dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem KOWR.

Zaznaczył, że jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej oferta terenów przeznaczonych pod inwestycje. Do tej pory z ofert KOWR (a wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych) skorzystało wiele koncertów zagranicznych.

pożyczki dla rolników, Jan Krzysztof Ardanowski, Piotr Serafin, kowr, wsparcie dla rolnictwa, rozwój obszarów wiejskich

KOWR będzie udzielał pożyczek rolnikom

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchamia program pożyczkowy dla rolników ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - poinformował Piotr Serafin, dyrektor ośrodka. Maksymalnie będzie można pożyczyć 500 tys. zł, a okres...

Od 2015 r. sprzedaż państwowych gruntów spada, ale kwoty uzyskane z ich sprzedaży rosną.

- W 2017 r. KOWR sprzedał prawie 600 ha za kwotę 206 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów inwestycyjnych wyniosła 348,6 tys. zł (najwięcej zapłacono za działkę w woj. łódzkim - prawie 762 tys. zł za ha). W pierwszym półroczu br. sprzedano prawie 335 ha za kwotę 195 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów przeznaczonych pod inwestycje wyniosła 579 tys. zł - powiedział dyrektor.

- Wiele terenów inwestycyjnych oferowanych przez KOWR położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podmioty inwestujące tam mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach korzystając z ulg i zwolnień podatkowych. Dzięki takim inwestycjom powstają nowe miejsca pracy w regionach, w których rynek pracy jest ograniczony - wyjaśnił Struziak.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, w 9 z nich KOWR posiada ponad 1,7 tys. ha gruntów. Największą jest Wałbrzyska SSE, która obejmuje obszar prawie 2700 ha. Zainwestowało w niej blisko 200 przedsiębiorców z całego świata.

obrót ziemią w Polsce, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, kupno ziemi, dzierżawa ziemi

Będzie mała rewolucja w obrocie ziemią. Prace w resorcie są na finiszu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zezwolić na sprzedaż ziemi do 1 ha każdej osobie, a nie tylko związanej z rolnictwem. Dla gospodarzy może oznaczać to większą liczbę napływowych sąsiadów. Obecnie osoby niebędące rolnikami...

Jak mówił Struziak, w połowie 2016 r. KOWR - w zamian za objęcie udziałów - wniósł do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej grunty o powierzchni ponad 270 ha, położone pod Jaworem.

Decyzja ta przesądziła o powodzeniu jednej z największych w naszym kraju inwestycji branży motoryzacyjnej. Na terenie ok. 50 ha budowana jest fabryka silników. Inwestycję szacuje się na 500 mln euro, a w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad pół tysiąca osób.

Prawie połowa z 70 tys. ha gruntów inwestycyjnych zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku.

KOWR zauważa, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się grunty położone w południowo-wschodniej części Polski. Oddział terenowy w Rzeszowie na cele nierolne przeznaczył 530 działek o łącznej powierzchni ok. 700 ha, natomiast oddział w Krakowie oferuje do sprzedaży grunty o przeznaczeniu inwestycyjnym o łącznej powierzchni ponad 33 ha.

Struziak podkreślił, że atutami terenów oferowanych przez KOWR jest ich znakomita komunikacja i duża powierzchnia. Działki inwestycyjne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych - istniejących lub budowanych autostrad i lotnisk. Dodatkowym ich atutem jest uregulowany stan prawny.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj