KOWR ma do sprzedaży tysiące działek w atrakcyjnych lokalizacjach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KOWR | redakcja@agropolska.pl
27-06-2018,14:05 Aktualizacja: 27-06-2018,14:30
A A A

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa posiada największą w Europie Środkowo-Wschodniej ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Na inwestorów czeka ok. 6 tys. działek położonych na terenie całej Polski, które zajmują około 70 tys. ha. Prawie połowa z tych gruntów zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku.

Od kilku lat KOWR (wcześniej ANR) odnotowuje rokrocznie sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych na zbliżonym poziomie około 1000 ha. Roczne wpływy z ich sprzedaży to ok. 300 mln zł.

W 2017 r. KOWR sprzedał prawie 600 ha za kwotę 206 mln zł. Średnia cena za 1 ha wszystkich sprzedanych nieruchomości inwestycyjnych osiągnęła poziom 348,6 tys. zł. Najwyższą odnotowano w OT KOWR w Łodzi - prawie 762 tys. zł za ha.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, arimr, kowr, rada ministrów

KOWR zagwarantuje spłatę bankowych kredytów

Nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych, w tym gwarancje spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przewiduje projekt ustawy przyjętej we wtorek przez rząd. Rada Ministrów...

W pierwszym kwartale 2018 r. KOWR sprzedał prawie 150 ha za kwotę blisko 88 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów w skali kraju wyniosła 590 tys. zł.

Atutami terenów oferowanych przez KOWR jest przede wszystkim ich znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu "greenfield", parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.

Część wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych, takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice. Działki inwestycyjne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych - istniejących lub budowanych autostrad
i lotnisk.

Warto zwrócić uwagę, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się grunty dobrze skomunikowane położne w południowo-wschodniej części Polski.

nowelizacja ustawy o rynku mleka, rynek mleka, przetwory mleczarskie, arimr, kowr, skup mleka

Teraz KOWR będzie karał. Jest nowelizacja ustawy o rynku mleka

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przygotowany przez resort rolnictwa. Najważniejsza zmiana dotyczy przekazania kompetencji do nakładania kar z ARiMR do...
Podstawowym trybem sprzedaży państwowych nieruchomości jest przetarg nieograniczony. Przetargi organizowane są w 17 oddziałach terenowych KOWR.

W przetargach mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i stawiły się we właściwym miejscu.

Istnieje możliwość nabycia nieruchomości inwestycyjnej od KOWR przy rozłożeniu płatności na raty. Ma to miejsce wyłącznie przy sprzedaży w kolejnym przetargu, jeżeli poprzedzający przetarg nie został rozstrzygnięty.

W takim przypadku cenę sprzedaży można rozłożyć tylko na roczne raty, wysokość pierwszej wpłaty nie może być niższa niż 50 proc., a okres spłaty całej należności nie dłuższy niż 5 lat. Inne warunki rozłożenia ceny sprzedaży na raty, podyktowane specyfiką sprzedawanej nieruchomości, są możliwe po uzyskaniu zgody dyrektora generalnego KOWR.

Nieruchomości w SSE

Wiele terenów inwestycyjnych położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podmioty inwestujące w SSE mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, takich jak ulgi podatkowe i zwolnienia. Umożliwia to rozwój ekonomiczny w różnych regionach kraju, a przede wszystkim powstają nowe miejsca pracy w regionach, w których rynek pracy jest ograniczony.

kowr, cena gruntów rolnych, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, zasoby skarbu państwa

Państwowe grunty rolne potaniały. KOWR podał swoje dane

O 4 proc. w skali roku potaniały państwowe grunty rolne - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W 2017 r. średnia cena hektara państwowych gruntów rolnych wyniosła 32,2 tys. zł. KOWR, który jest następcą Agencji...
Obecnie w Polsce mamy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. W 9 z nich KOWR posiada ponad 1,7 tys. ha gruntów. Największą jest Wałbrzyska SSE, która obejmuje obszar prawie 2700 ha. Zainwestowało w niej blisko 200 przedsiębiorców z całego świata.

Potencjał terenów inwestycyjnych

Co roku powiększa się lista nabywców działek inwestycyjnych. Z oferty KOWR skorzystały już takie światowe koncerny jak: Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Jerónimo Martins, Toyota, Mercedes-Benz, Viessmann, Cersanit czy Zalando.

Współpraca KOWR z krajowymi i zagranicznymi firmami ma również ważny wymiar społeczny: w całej Polsce powstają nowe miejsca pracy (niekiedy na terenach, na których trudno znaleźć zatrudnienie), co wpływa na poprawę warunków życia lokalnych społeczności.

Wszelkie informacje dotyczące ofert i przetargów w tym harmonogramy i ogłoszenia można uzyskać na portalu internetowym KOWR, a także w siedzibie właściwego oddziału terenowego KOWR oraz w miejscowości, gdzie znajduje się nieruchomość.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj