Kowalczyk: ceny żywności nie będą rosły w znaczącym tempie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2021,13:00 Aktualizacja: 09-12-2021,13:05
A A A

Ceny żywności nie będą rosły w znaczącym tempie i na pewnym poziomie się zatrzymają - ocenił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Jak zaznaczył, trudno jednak przewidzieć, jakie będą stawki gazu.

Szef resortu w Programie Trzecim Polskiego Radia pytany był, czy tzw. pakiet antyinflacyjny zatrzyma wzrost cen żywności. Jak zaznaczył, działania antyinflacyjne mają przede wszystkim charakter osłonowy.

ceny żywności w serbii, Tatjana Matić, cukier, mąka, olej słonecznikowy, wieprzowina

Zamrozili ceny podstawowych produktów żywnościowych

Podczas ostatniego posiedzenia rządu Serbii zamrożono ceny podstawowych produktów żywnościowych jak cukier, mąka, olej słonecznikowy, wieprzowina i mleko. Decyzję argumentowano próbą ochrony standardu życia obywateli kraju. "Ceny...

- Antyinflacyjny tak naprawdę to jest ten pakiet dotyczący obniżenia akcyzy na paliwo, bo to faktycznie obniża już po stronie kosztów, a nie tylko rekompensuje część wydatków. Rekompensowanie wydatków nie powoduje spadku inflacji, tylko osłonę dla rodzin najuboższych - wyjaśnił wicepremier.

Dopytywany, czy jeśli ceny żywności nadal będą rosły, te działania zostaną przedłużone lub rozszerzone odpowiedział: - Myślę, że nie będą rosły w znaczącym tempie. Na pewnym poziomie się zatrzymają. Jego zdaniem pakiet osłonowy na pierwsze półrocze powinien wystarczyć.

Minister rolnictwa zastrzegł, że trudno jednak przewidzieć, jaka będzie cena gazu za pół roku. To wysoka stawka tego surowca, jak przypominał, spowodowała drastyczny wzrost cen nawozów, a co za tym idzie - cen żywności.

- Jeśli cena gazu będzie nadal rosła - czego też nie można wykluczyć, bo to nie zależy od gospodarki, tylko jednak od polityki, i to nie naszej, tylko wschodniej tak naprawdę - wtedy różne działania trzeba będzie podejmować. W tej chwili chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak to się dalej potoczy, jaka będzie sytuacja na wschodzie, jakie z tego będą wynikały ceny gazu - dodał.

Według Kowalczyka drugim z istotnych elementów, które wpływają na inflację, obok cen gazu jest unijna polityka klimatyczna. - Premier Mateusz Morawiecki będzie zabiegał o to, aby złagodzić politykę klimatyczną, dlatego że w tej chwili ceny za uprawnienia do emisji CO2 bardzo wzrosły - zaznaczył.

Wicepremier odniósł się też do handlu z Białorusią komponentami do nawozów. - Na pewno będzie ograniczony. Będziemy szukać innych rynków zbytu. Mam nadzieję, że to embargo dla Białorusi będzie krótkotrwałe ze względu na to, że jednak ten problem kryzysu migracyjnego chyba będzie rozwiązywany - podkreślił na koniec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement