Korzystna sytuacja na rynku. Drewno będzie coraz droższe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: m.kozlowski
29-01-2015,9:35 Aktualizacja: 29-01-2015,9:42
A A A
Sprzyjająca koniunktura na rynku drzewnym ma pomóc Lasom Państwowym w utrzymaniu dobrych wyników finansowych. Ubiegły rok firma zakończyła z 400 milionami złotych zysku.
 
- Lasy Państwowe są w dobrej i stabilnej kondycji - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Adam Wasiak, dyrektor generalny firmy. - 2014 rok zakończymy prawdopodobnie wynikiem podobnym do osiągniętego rok wcześniej, czyli wypracujemy około 400 mln zł zysku. Najważniejsze jednak, że mamy czym chwalić w zakresie gospodarki leśnej - dodaje.
 
Jak podkreśla dyrektor, dzięki rosnącym wpływom ze sprzedaży drewna udało się o kilka procent zwiększyć nakłady na hodowlę i ochronę lasów. Na początku ubiegłego roku przedsiębiorstwo musiało jednak zredukować zaplanowane inwestycje - z 1 mld zł do 700 mln zł. To efekt zmian w ustawie, które nałożyły na LP obowiązek przekazania do budżetu 800 mln zł w 2014 r. i 2015 r.
 
- Obniżenie inwestycji w ubiegłym roku to było jedno z najważniejszych wyrzeczeń, jakie poniosły Lasy Państwowe. W 2014 roku również staraliśmy się ograniczyć koszty działalności administracyjnej, żeby zrealizować zapis ustawowy - mówi Adam Wasiak.
 
Od przyszłego roku - zgodnie z ustawą - LP będą oddawać do budżetu 2 proc. swoich przychodów. Władze przedsiębiorstwa liczą na to, że dobra koniunktura na rynku drewna pozwoli zakończyć 2015 rok na plusie.  
 
- Wydaje się, że 2015 rok będzie podobny do 2014 roku i przyniesie kolejny wzrost cen drewna w granicach 5 proc. wraz ze wzrostem pozyskania drewna, co wynika z planów urządzania lasu - prognozuje  Adam Wasiak. 
 
- To wszystko spowoduje, że w tym roku będziemy mogli mówić o dobrej sytuacji ekonomicznej i zakończyć go dodatnim wynikiem finansowym, który pozwoli na to, by wpłacając pieniądze do budżetu, nie ograniczyć już środków przeznaczanych na inwestycje.
 
Lasy Państwowe są potentatem na polskim rynku. Polska jest zalesiona w ponad 29 proc. W sumie to ponad 9 mln ha, z czego firma zarządza 7,6 mln ha. Organizacja zarabia głównie na sprzedaży drewna, jednak jej celem strategicznym jest to, by zadrzewiona część Polski nie zmniejszała się mimo wycinki.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj