Konsumenci doszli do granicy akceptacji podnoszenia cen

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2021,13:50 Aktualizacja: 21-07-2021,13:55
A A A

W czerwcu średnie ceny w sklepach spożywczych spadły w skali miesiąca o 6 proc. 8 z 12 przeanalizowanych kategorii produktów potaniało, w tym chemia gospodarcza, mięso, nabiał i warzywa. Zdrożały m.in. pieczywo i owoce.

W cyklicznej ogólnopolskiej analizie "Indeks cen w sklepach detalicznych I-VI 2021", prowadzonej przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail przeanalizowano 80 tys. cen.

skup produktów rolnych, raport GUS, pszenica, żyto, żywiec wołowy i wieprzowy

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych idą w górę

W czerwcu ceny skupu podstawowych produktów rolnych (pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego) wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 16 proc. Tak wynika z najnowszego...

Na 12 sprawdzonych kategorii produktowych w czerwcu, aż 8 było tańszych - chemia gospodarcza, art. inne (karmy dla zwierząt, pieluchy itp.), mięso, nabiał, napoje, produkty tłuszczowe, używki i warzywa. Pozostałe 4 zanotowały wzrosty - to dodatki spożywcze, owoce, pieczywo i produkty sypkie.

Jak zaznaczył Karol Kamiński, współautor badania z centrum analiz Grupy AdRetail początek roku był dynamiczny, ale słaby w obrotach. - Wówczas też ceny rosły przez nowe podatki (cukrowy i handlowy), co wpłynęło na późniejsze podwyżki - wskazał.

Dodał, że dopiero początek wakacji zmienił tendencję. - Sieci postanowiły wykorzystać ten okres na poprawę własnego wizerunku (...), a konsumenci byli już coraz bliżej granicy akceptacji podnoszenia cen - ocenił.

Wskazał, że niższe ceny większości analizowanych art. żywnościowych w czerwcu w stosunku do maja nie są zaskakującym, ani też rzadkim zjawiskiem. - Wynika to z czynników sezonowych, zwłaszcza w przypadku warzyw, które zwykle tanieją pod wpływem powiększającej się oferty krajowej. Jeśli chodzi o wzrosty, szczególne znaczenie mogły mieć drożejące zboża na światowych rynkach - dodał Kamiński.

ceny żywności, raport GUS, inflacja, PKO BP

Żywność będzie droższa niż przewidywano

W lipcu dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych może skokowo wrosnąć. Efekt niskiej bazy statystycznej będzie wypychał roczny wskaźnik wzrostu stawek żywności w stronę 5 proc. na koniec roku. Tak wynika z komentarza PKO BP do danych...

Analitycy wskazali, że w czerwcu w przypadku warzyw spadek cen był najbardziej widoczny w całym zestawieniu, a jednocześnie pogłębiony w stosunku do poprzedniego miesiąca - z 7 proc. do 12,7 proc.

Najbardziej w górę poszły z kolei stawki pieczywa - o 15,6 proc. O 6 proc. podrożały produkty sypkie, które od początku roku na zmianę drożały i taniały.

Ekspert zwrócił uwagę, że od stycznia do końca czerwca ceny urosły średnio o niecałe 2 proc. - W II półroczu średnie wzrosty mogą dojść nawet do 5 proc., a jeżeli dodatkowo wystąpi nagły wzrost zachorowań na COVID-19 i zostaną wprowadzone nowe obostrzenia dla gospodarki, to prognoza może się pogorszyć jeszcze o dodatkowe 2-3 proc., co może być widoczne zwłaszcza na przełomie III i IV kwartału - przewiduje.

Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement