Kolorowe tablice dla ciągników? Resort zajął jasne stanowisko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2021,10:00 Aktualizacja: 25-09-2021,19:47
A A A

Nie zostaną wprowadzone odrębne, pomarańczowe tablice rejestracyjne dla ciągników rolniczych. Takiej potrzeby nie widzi Ministerstwo Infrastruktury.

Rafał Weber, wiceszef resortu odpowiedział na opisywaną przez nas interpelację poselską, w której zawarto postulaty Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych (OSPTR).

ciągnik, traktor, tablica rejestracyjna

Tablice rejestracyjne ciągników na pomarańczowo? Jest taki pomysł

Jednym z postulatów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych (OSPTR) jest zmiana koloru tła tablic dla ciągników rolniczych. Argumentami za tym miałoby być podniesienie bezpieczeństwa w ruchu i...

Chodziło m.in. o zmiany kształtu cyfr i liter na "blachach". OSPTR proponował również wprowadzenie nowej odmiany tablicy rejestracyjnej do oznakowania traktorów, która wyróżniałaby się od tablic motocyklowych wyłącznie pomarańczowym kolorem tła.

"Pojazdy te poruszają się znacznie wolniej w stosunku do innych, tym samym nieoznakowane w indywidualny sposób mogą stwarzać zagrożenie na drogach. Korzyściami z wprowadzenia odrębnego koloru tablicy dla ciągników byłoby także wyeliminowanie nadużyć związanych z przekładaniem tablicy rejestracyjnej z motocykla na ciągnik rolniczy, a także potencjalnie zmniejszenie liczby wypadków i kolizji z pojazdami rolniczymi” - brzmiała interpelacja.

Motoryzacyjni eksperci komentujący inicjatywę producentów tablic podejrzewali, że ma drugie dno, bo będą stratni na wchodzącej od 31 stycznia 2022 roku zmianie, że po zakupie używanego pojazdu właściciel będzie mógł pozostawić dotychczasowe "blachy", o ile będą zgodne obowiązującym wzorem.

rejestracja ciągników rolniczych, rejestracja przyczep, PIGMiUR

Ciągniki wciąż rozpędzone, przyczepy wyhamowały

W sierpniu zarejestrowano 1191 nowych ciągników oraz 747 nowych przyczep rolniczych - podała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Jeżeli chodzi o przyczepy, w sierpniu znacznie spadł ich zakup w porównaniu...

Tak czy inaczej przekazane postulaty nie będą póki co realizowane. Wiceminister Weber przypomniał w odpowiedzi na poselskie wystąpienie, że 1 stycznia 2018 r. wprowadzono na tablicach rejestracyjnych m.in. jednolitą, zmniejszoną czcionkę znaków, co wcześniej zostało omówione i pozytywnie odebrane w konsultacjach z producentami tablic rejestracyjnych i jednostką certyfikującą.

Organy kontroli ruchu drogowego nie sygnalizują ponadto, aby zamieszczane na tablicach rejestracyjnych cyfry i litery według obowiązujących wzorów były problematyczne w odczytywaniu, bądź były przedmiotem fałszerstw. Dlatego resort infrastruktury nie zauważa potrzeby i nie planuje zmiany przepisów rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych w zakresie czcionek stosowanych na tablicach.

"Odnosząc się natomiast do kwestii możliwości wprowadzenia nowej odmiany tablicy rejestracyjnej z pomarańczowym tłem dla ciągników rolniczych informuję, że ciągniki rolnicze od wielu lat są rejestrowane i oznaczane zwyczajnymi tablicami rejestracyjnymi o standardowej kolorystyce i do tego rozwiązania nie było jak do tej pory zastrzeżeń. Ciągniki rolnicze z racji swojej konstrukcji są łatwo rozpoznawalne na drogach i nie mogę podzielić poglądu, jakoby przez brak oznakowania odmienną tablicą rejestracyjną oraz mniejszą dopuszczalną prędkość pojazdy te miały stwarzać zagrożenie na drodze. Nie zauważam zatem zasadności dla podjęcia prac nad wprowadzeniem odrębnych, pomarańczowych tablic rejestracyjnych dla ciągników rolniczych" - podsumował Rafał Weber.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj