Kołodziejczak: dzisiaj współpraca z Rosją jest przekreślona. Nie wycofuję słów o Tusku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2023,15:15 Aktualizacja: 21-08-2023,15:16
A A A

Sojusz z USA i silna pozycja Polski w UE to racja stanu, a współpraca z Rosją jest przekreślona - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Dodał jednak, że nie zmienia wcześniejszego zdania w tej sprawie. Kołodziejczak stwierdził też, że nie wycofuje się ze swoich krytycznych słów wobec Donalda Tuska.

W poniedziałek Kołodziejczak wraz z członkami Agrounii zorganizował konferencję prasową przed siedzibą TVP w Warszawie. Na konferencji odniósł się do materiałów, w których pokazywano wypowiedzi lidera Agrounii z przeszłości, w których krytykował Amerykanów m.in. za skłócanie z Rosją.

komisarz, ue, wojciechowski, agrounia, kołodziejczak, wybory, rolnictwo

Szef unijnego rolnictwa: nie odniosłem wrażenia, by Michał Kołodziejczak był reprezentantem polskiej wsi

Nie odniosłem wrażenia, że szef Agrounii Michał Kołodziejczak był rzeczywiście reprezentantem polskiej wsi. Reprezentowanie to wypracowywanie rozwiązań dla rolników, Kołodziejczaka w tych debatach nie było – powiedział w Salonie...

To jest też nasza racja stanu

Dyskusja na temat Michała Kołodziejczaka rozpoczęła się po opublikowaniu w niedzielę nagrania przez premiera Mateusza Morawieckiego. Ukazuje ono wypowiedzi lidera Agrounii z przeszłości, w których krytykował Amerykanów m.in. za skłócanie z Rosją.

"Co jeszcze robi ambasada amerykańska? Kłóci nas z Rosją. Dzisiaj każdy, każdy z nas powinien odważyć się na ten gest i pokazać ‘fucka’ Amerykanom. Takiego!" - mówi Kołodziejczak podczas jednej z demonstracji sprzed kilku lat, pokazując środkowy palec.

Kołodziejczak zarzucił manipulację jego wypowiedzią. W jego opinii wszelkie emitowane materiały archiwalne powinny być opatrzone datą.

"Nikt nie będzie podważał tego, że sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi, silna pozycja Polski w Unii Europejskiej to jest coś normalnego. To jest też nasza racja stanu - żyć dobrze z USA, żyć dobrze z Unia Europejską, mieć silną pozycję i mieć tam coś do powiedzenia" - oświadczył polityk. "Rosja napadła na Ukrainę. To barbarzyńcy, którzy wykorzystali swoją potężną pozycję, żeby napaść na zwykłych ludzi" - dodał. Jak mówił, "nie można dzisiaj oceniać kogoś, kto 8 czy 10 lat temu sprzedawał swoje produkty gdzieś za granicę", w tym, jak mówił, do Rosji, jak robiło to wielu rolników. "Dzisiaj współpraca z Rosją jest przekreślona" - dodał.

agrounia, kołodziejczak, wybory, minister, żaryn, nato, polska, usa

Minister Żaryn o Kołodziejczaku: jeżeli ktoś podważa sojusz pomiędzy Polską a USA, działa w interesie Rosji

Jeżeli ktoś podważa znaczenie, czy sens budowania strategicznego sojuszu pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi, to nie tylko działa przeciwko całemu NATO, ale mówiąc wprost działa w interesie Rosji - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds....

Nie wycofuję się z żadnych słów

Kołodziejczak był pytany, czy zmienił swoje poglądy na stosunki Polski z Rosją i ze Stanami Zjednoczonymi. "Michał Kołodziejczak nie zmienia zdania. Michał Kołodziejczak jest głęboko zakorzeniony w swoich wartościach i celach, które chce osiągnąć i nie możecie znieść tego, że Michał Kołodziejczak się nie zmienił i nie zmieni, bo broni polskich rolników.

Lider Agrounii został zapytany o swoje wypowiedzi z przeszłości krytykujące Donalda Tuska, m.in. że Tusk "cofnął Polskę o kilka wieków". "Te słowa, to co działo się w Polsce wiele lat temu - ja się nie wycofuję z żadnych słów. (...) Dla mnie kilka wieków to jest mniej niż kilkanaście wieków - to, co robicie wy. Normalni ludzie już w epoce kamienia łupanego dobierali się w pary, grupy i razem polowali na mamuta, a wy chcecie rozdzielić całe społeczeństwo, by wszyscy byli pojedynczy, bo takim społeczeństwem dobrze się rządzi" - mówił, zwracając się do rządzących.

Jak mówił, jest przekonany co do wspólnego startu w wyborach parlamentarnych z Koalicją Obywatelską; "będę bronił tej decyzji, a ta decyzja będzie obroniona przez czas" - oświadczył. "Jestem silny, wytrwam, możecie wyciągać co się da" - dodał.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu