Kolejni rolnicy wśród zatrzymanych w sprawie oszustw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Szymon Kiepel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2020,13:55 Aktualizacja: 18-09-2020,13:59
A A A

Kolejnych 11 osób usłyszało zarzuty w związku z oszustwami przy skupie mleka w wielkopolskim Gostyniu - poinformowała policja. W 2019 roku zatrzymano pierwsze osoby, m.in. rolników i kierowców cystern, którzy działali na szkodę mleczarni.

Mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji przekazał, że teraz zatrzymano w sprawie 11 osób. - To są byli i aktualni pracownicy mleczarni, kierowcy i nieuczciwi rolnicy. W sumie w tej sprawie zarzuty usłyszały już 34 osoby - powiedział.

oleje roślinne, karuzela vat, kas, oszustwa na oleju

Wielkie oszustwo na roślinnych olejach

5 mln złotych wynosi szacowana wartość strat Skarbu Państwa w wyniku oszustwa na olejach roślinnych. Służby wykryły bazę, gdzie były podgrzewane, by zyskały tożsamość posmażalniczych. Znalezienie pośrednika w kolejnej "karuzeli VAT" to...

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące wyłudzania pieniędzy i działania na szkodę gostyńskiej spółdzielni mleczarskiej oraz na szkodę rolników.

Wyjaśnił, że podejrzani mieli okradać spółdzielnię i rolników dwiema metodami. - Pierwsza polegała na dolewaniu wody do mleka, które potem trafiało do spółdzielni i w ten sposób, za zawyżone ilości rozcieńczonego mleka, były wypłacane pieniądze - opisał Borowiak.

Oszuści działali też na szkodę dostawców. - Na przykład jeśli rolnik odstawiał do mleczarni 200 l mleka dziennie, to uczestnicy procederu wpisywali w dokumentach 150 l, a nadwyżką pieniędzy dzielili się - powiedział rzecznik.

Prowadzone od ub. roku postępowanie dotyczące oszustw przy skupie mleka jest rozwojowe, a policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu