Koła gospodyń wiejskich będą dofinansowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2021,10:20 Aktualizacja: 30-08-2021,10:23
A A A

W ramach Funduszu Polski Ład przewidziano środki na dofinansowanie kół gospodyń wiejskich - zapewniła Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa. Dotychczas w kraju  zarejestrowano ok. 10 tys. kół.

Polityk wskazała, że ustawa o KGW, która weszła w życie w 2018 roku znacznie przyczyniła się do rozwoju aktywności społeczności wiejskiej. Przypomniała, że koła mogą otrzymać wsparcie do 7000 zł.

Mateusz Morawiecki, Bobolice, wsparcie dla gmin PGR, Polski Ład dla rolnictwa

Morawiecki obiecuje: miliardy złotych trafią na wieś

Program dla gmin popegeerowskich będzie kontynuowany; w tym roku na wieś popegeerowską trafi 1 mld zł, a w kolejnym co najmniej 1,5 mld zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu kontynuację programu dla gmin popegeerowskich ogłosił...

Dzięki uzyskaniu osobowości prawnej (taką możliwość daje ustawa) mogą ponadto ubiegać się o różnego rodzaju granty i dotacje, np. od spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także prowadzić działalność gospodarczą na uproszczonych zasadach.

Gembicka zaznaczyła, że w Funduszu Polski Ład przewidziano środki na dofinansowanie KGW. Wyjaśniła, że wnioski o środki na ich potrzeby mogą składać przedstawiciele samorządów, a dofinansowanie z Funduszu może wynieść nawet do 95 proc. - To mogą być np. pieniądze na budowę i wyposażenie świetlic czy siedzib KGW. Zachęcam koła do spotkań z samorządowcami i zgłaszania potrzeb - powiedziała wiceminister.

Koła mogą pozyskiwać również środki z programu EtnoPolska 2021, który służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z programu można otrzymać nawet do 150 tys. zł.

Program EtnoPolska oparty jest na założeniach polityki zrównoważonego rozwoju. Zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tys. mieszkańców.

Fundusz Polski Ład ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta. Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. Do końca roku do samorządów w ramach programu ma trafić 20 mld zł, a docelowo 140 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj