Kobiety bardziej dbają o środowisko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2016,12:50 Aktualizacja: 18-05-2016,13:51
A A A

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin opublikowało wyniki konsumenckiego badania "Odpady szkodliwe i niebezpieczne". Ankieta miała na celu sprawdzenie, czy Polacy postępują właściwie z opakowaniami po środkach niebezpiecznych i odpadach szkodliwych.

Osoby, które w ostatnim roku zgromadziły niebezpieczne dla środowiska odpady w większości deklarują, że oddały je do właściwych punktów zbiórki. Największy odsetek takich deklaracji pojawia się w przypadku elektrośmieci (80 proc.), najmniejszy w przypadku opakowań po środkach ochrony roślin, nawozach i produktach biobójczych (67 proc.).

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, środki ochrony roślin, podrabiane środku ochrony roślin

Środki ochrony roślin wciąż są podrabiane

Nie od dziś wiadomo, że głównie zza wschodniej granicy na polski rynek trafiają podrabiane środki ochrony roślin. Tylko podkarpaccy celnicy od początku roku zatrzymali już 156 kg i 141 litrów takich pestycydów. Celnicy...

Warto podkreślić, że kobiety częściej od mężczyzn oddają odpady szkodliwe i niebezpieczne do odpowiednich punktów. Dotyczy to przeterminowanych lekarstw, elektrośmieci i opakowań po środkach ochrony roślin oraz po środkach niebezpiecznych i trujących, takich jak farby czy też koncentraty.  

Niestety, najmniej rozpowszechnione jest oddawanie odpadów wśród najmłodszych osób w wieku 18-24 lat. W przypadku środków ochrony roślin jedynie 36 proc. ankietowanych z tej grupy deklaruje, że oddaje je do punktów zbiórki.

- Odpady niebezpieczne stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi i środowiska. W związku z tym bardzo ważne jest, aby pozbywać się ich we właściwy sposób, wskazany przez ustawodawcę. Wyniki badania pokazują jak ważna jest ciągła edukacja w zakresie właściwego postępowania z takimi odpadami oraz kształtowania postaw przyjaznych środowisku - powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Poleć
Udostępnij