KIL-W chce jednej inspekcji czuwającej nad bezpieczeństwem żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2017,8:20 Aktualizacja: 02-03-2017,8:50
A A A

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności - poinformował na konferencji prasowej Jacek Łukaszewicz, prezes izby.

Szef KIL-W powiedział, że kilka dni temu marszałek Sejmu został zawiadomiony o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej tego projektu. Aby dokument mógł trafić pod obrady  w ciągu 3 miesięcy trzeba zebrać 100 tys. podpisów.

kukiz15, stanisław tyszka, Polski Instytut Żywności, żywność, badanie żywności

Kukiz'15 chce utworzenia Polskiego Instytutu Żywności

Połączenie 10 instytutów badawczych zajmujących się żywnością w jeden Polski Instytut Żywności - zakłada projekt ustawy, który klub Kukiz'15 złoży do marszałka Sejmu. Głównym zadaniem instytutu ma być zapewnienie doradztwa...

Wyjaśnił, że chodzi o utworzenie jednej inspekcji, która zapewni bezpieczeństwo zdrowia publicznego i konsumenta. Jej główny trzon powinna stanowić Inspekcja Weterynaryjna, która wykonuje ok. 80 proc. zadań związanych z bezpieczeństwem żywności. Dodał, że niezależność tej instytucji ma gwarantować podporządkowanie jej premierowi.

Przedstawiciele Izby chcą, by w proponowanym przez nich projekcie powiatowi lekarze weterynarii podlegali inspektorowi wojewódzkiemu, a lekarze wojewódzcy - głównemu. Obecnie lekarze weterynarii podlegają wojewodzie.

Zdaniem Marka Wisły z KIL-W, projekt obywatelski zagwarantuje, że funkcje kierownicze będą sprawować lekarze weterynarii wybierani w drodze transparentnego i obiektywnego konkursu z odpowiednim stażem pracy.

- Prace nad projektem trwały kilka lat, jest on więc dobrze przygotowany i może być wzięty pod uwagę w pracach parlamentu nad rządowym projektem podobnej ustawy, którą obecnie przygotowuje resort rolnictwa - mówił prezes. Dodał, że jest on zgodny z najnowszymi aktami prawa europejskiego w sprawie urzędowych kontroli żywności oraz w sprawie zdrowia zwierząt.
ceta, ue-kanada, umowa o wolnym handlu, rząd, Tadeusz Kościński, ministerstwo rozwoju

Polska zachowa kontrolę nad jakością żywności. CETA tego nie zmieni

Polska po wprowadzeniu CETA zachowa pełną kontrolę nad jakością żywności płynącej z Kanady, a unijno-kanadyjskie porozumienie o wolnym handlu nie zmieni naszego podejścia do GMO - poinformował Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju. Polityk...

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa powiedział, że projekt ustawy tworzący jedną inspekcję bezpieczeństwa jest już gotowy. Obecnie jest po uzgodnieniach międzyresortowych. Do projektu ma uwagi minister zdrowia. Jurgiel dodał, że zostanie on wkrótce skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów. Wyjaśnił, że do nowej instytucji ma być włączona część zadań inspekcji sanitarnej.

Szef resortu dodał, że wkrótce będzie powołany pełnomocnik do spraw realizacji tej ustawy i jeżeli uda się w tym roku zorganizować nową instytucję, to rozpocznie ona pracę 1 stycznia 2018 r.

Projekt ministra rolnictwa m.in. zakłada, że Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności będzie podlegała ministrowi rolnictwa. Instytucją tą będzie kierował Główny Inspektor wraz z zastępcami powoływanymi i odwoływanymi przez ministra rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu