Kiedyś bez gazu i kanalizacji, a dziś... Tak zmienia się polska wieś

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2017,16:05 Aktualizacja: 14-03-2017,16:08
A A A

Stan infrastruktury komunalnej służącej mieszkańcom obszarów wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego jest coraz lepszy. Między 2014 a 2015 rokiem długość sieci wodociągowej w regionie wzrosła o 162 kilometry, kanalizacyjnej - o 173 kilometry,  a gazowej - o 214 kilometrów.

Kujawsko-Pomorskie jest na drugim miejscu w Polsce jeśli chodzi o gęstość sieci wodociągowej oraz liczbę przydomowych oczyszczalni ścieków.

gus, ubóstwo, granica ubóstwa, skrajne ubóstwo

Rolnicy najbardziej zagrożeni skrajnym ubóstwem

W 2015 roku wzrósł odsetek osób zagrożonych skrajnym ubóstwem, ale spadł odsetek osób o wydatkach poniżej tzw. relatywnej granicy ubóstwa - wynika z opublikowanego właśnie raportu Głównego Urzędu...
Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy na obszarach wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego w 2015 roku 92,9 proc. ludności korzystało z sieci wodociągowej, 37,8 proc. z sieci kanalizacyjnej oraz 4,2 proc. z sieci gazowej.

Długość sieci wodociągowej wynosiła prawie 20 tysięcy kilometrów (prawie 86 procent całej długości sieci wodociągowej w województwie) i łączyło ją z budynkami blisko 180 tysięcy przyłączy.

Średnia gęstość cieci wodociągowej to 116,4 km na 100 km kw. powierzchni, co daje nam drugą lokatę w kraju, po województwie śląskim. Najdłuższe odcinki sieci wodociągowej mają powiaty włocławski, toruński i bydgoski, a jej największe zagęszczenie występuje powiatach golubsko-dobrzyńskim, aleksandrowskim i radziejowskim - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

kanalizacja, ścieki, wieś, oczyszczalnia ścieków, inwestycja, gospodarstwo

Życie bez kanalizacji. Jak wybrać system oczyszczania ścieków?

Chociaż w Europie Zachodniej ten problem praktycznie nie istnieje, w Polsce nadal jest aktualny. W naszym kraju tysiące gospodarstw domowych nie są podłączone do kanalizacji. Najwięcej takich miejsc znajduje się na wsi. W wielu państwach regulacje...
Sieć kanalizacyjna na obszarach wiejskich ma długość blisko 4,6 tysiąca kilometrów i jest podłączona do blisko 60 tysięcy budynków. Pod względem zagęszczenia sieci kanalizacyjnej - 26,8 km na 100 km kw. - województwo zajmuje dziewiątą lokatę w kraju.

Powiaty z najdłuższą siecią kanalizacyjną i zarazem największym zagęszczeniem, to toruński, świecki i bydgoski. Między 2014 a 2015 rokiem długość sieci kanalizacyjnej zwiększyła się o 3,9 proc. Podłączono do niej wówczas blisko 3 tysiące budynków (wzrost o 5,1 proc.). W tym samym czasie o 8,4 proc. wzrosła liczba przydomowych oczyszczalni ścieków (przybyło 1,8 tysiąca), a liczba zbiorników bezodpływowych (tzw. szamb) zmniejszyła się o 3,3 proc.

Najsłabiej rozbudowana w porównaniu z innymi mediami jest sieć gazowa, która posiada też 7-krotnie mniejszą niż w miastach liczbę przyłączy. W 2015 roku jej długość wzrosła o 11,9 procent względem roku poprzedniego. W tym czasie liczba podłączonych do niej budynków mieszkalnych wzrosła o 9,9 procent.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu