KAS zagląda do baków. Olej opałowy w traktorach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2019,15:10 Aktualizacja: 05-04-2019,15:15
A A A

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) prowadzą kontrolę m.in. maszyn rolniczych pod kątem wykorzystywanego paliwa. Ostatnio taka akcja była przeprowadzona w województwie świętokrzyskim.

Nie obyło się bez nieprawidłowości. Podczas kontroli drogowej na terenie powiatu pińczowskiego funkcjonariusze służby celno-skarbowej ujawnili w zbiorniku ciągnika rolniczego 35 litrów oleju opałowego.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, kody na paliwo, andrzej duda

Prezydent podpisał nowelizację ustawy w sprawie paliwa rolniczego

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej - poinformowała kancelaria prezydenta. Nowe przepisy uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę....

Dalsze czynności przeprowadzono na terenie posesji gospodarza, gdzie w kolejnym traktorze było 40 litrów "opałówki". Dodatkowo 180 litrów takiego paliwa znaleziono w metalowej beczce.

"Łącznie ujawniono 255 litrów oleju opałowego, wykorzystywanego niezgodnie z przeznaczeniem" - podaje Izba Administracji Skarbowej w Kielcach i przypomina, że stawka podatku akcyzowego na olej napędowy jest pięciokrotnie wyższa niż na opałowy.

"Niektórzy próbują obniżyć koszty eksploatacji aut/maszyn rolniczych, stosując jako paliwo olej opałowy, co jest niezgodne z przepisami. Sama nazwa bowiem wskazuje, że olej opałowy ma służyć do opału i tylko wtedy stosowana jest obniżona stawka akcyzy w wysokości 232 zł/1000 litrów. W przypadku wykorzystywania oleju niezgodnie z przeznaczeniem, tj. do napędu pojazdów, stosuje się stawkę podstawową w wysokości 1171 zł/1000 l" - podsumowuje kielecka IAS.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE