Karuzelę VAT kręcili na oleju roślinnym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2018,10:00 Aktualizacja: 25-08-2018,10:45
A A A

Łańcuch podmiotów tworzących tzw. karuzelę podatkową do wyłudzania podatku VAT wykryli pracownicy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku (Krajowa Administracja Skarbowa).

Według mundurowych w procederze brała udział jedna z podlaskich firm. Funkcjonuje na rynku od wielu lat i miała rzekomo rozszerzyć profil działalności o handel olejem pochodzenia roślinnego.

żywność, oszustwo, IJHAR-S, mandat, niewłaściwa nazwa produktu

Przekręt w nazwie. Tak oszukują nas producenci żywności

Podawanie na opakowaniach żywności określeń typu "swojski", "wiejski", "dziadka", "babuni", "staropolskie tradycje" czy "jak za starych dobrych czasów" - przy braku...

"Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że faktycznie obrót olejem u kontrolowanego podatnika polegał wyłącznie na przyjęciu faktur wystawionych na jego rzecz i wystawieniu na ich podstawie kolejnych faktur, które były podstawą do wyłudzania zwrotów podatku VAT" - podaje KAS.

W trakcie postępowania udowodniono również, że działanie kontrolowanej spółki miało związek z realizacją przez nią zadań w ramach podziału ról w zorganizowanej karuzeli podatkowej, obejmującej m.in. szereg podmiotów gospodarczych, zarejestrowanych w kilku krajach europejskich.

Co ciekawe, w ramach realizacji przydzielonego firmie zadania nie wymagano od niej, by miała styczność z towarem, którego sprzedaż fakturowała. Obowiązki związane z logistyką, magazynowaniem, transportem, czy tez ubezpieczaniem ładunku były akurat rozdzielone między inne podmioty biorące udział w tej nielegalnej operacji.

"Po zapoznaniu się z ustaleniami kontroli spółka, która z tytułu wyłudzania nienależnych zwrotów VAT uczyniła sobie dodatkowe źródło dochodów, skorygowała uprzednio złożone deklaracje podatkowe. Spółka zwróciła do budżetu ponad 2,5 miliona złotych podatku VAT wraz z odsetkami" - poinformowała podlaska KAS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement