Jurgiel: rolnicy akceptują dobrą zmianę na wsi. Minister wylicza sukcesy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2017,8:15 Aktualizacja: 10-07-2017,8:35
A A A

Prowadzona od 1,5 roku dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskuje akceptację. Wskazuje na to stosunek mieszkańców obszarów wiejskich do realizowanej przez nas polityki – uważa Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Polityk wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość od początku swoich rządów zrealizowało dwa podstawowe cele: opłacalność produkcji rolnej oraz uregulowanie sytuacji na rynkach rolnych. - W 2015 r. mleko kosztowało 80-90 gr na rynku, teraz średnia cena wynosi ok. 1,5 zł. Zmiany nastąpiły także w rynku wieprzowiny, gdzie wcześniej cena kilograma mięsa wynosiła 3,5 zł, teraz mamy 5-6 zł w zależności od regionu kraju - wymienił.

energia, prąd, OZE, tańszy prąd dla rolników, rolnictwo, klastry energetyczne

Minister ma pomysł na tańszy prąd dla rolników

Rolnicy powinni zrzeszać się w spółdzielniach lub klastrach energetycznych co łączy się ze znaczącym obniżeniem ceny prądu - powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel w Grodnie (Zachodniopomorskie). - Zrzeszanie...

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej. - Udało nam się otworzyć 30 rynków rolnych na świecie, w tym chiński, jeśli chodzi o jabłka. Jest to efekt pracy prezydenta Andrzeja Dudy i rządu. Myślę, że Japonia będzie otwarta, jeśli chodzi o mięso wieprzowe. Planujemy współpracę z Senegalem i Algierią, także w zakresie sprzedaży  sprzętu rolniczego - zapowiedział. Minister dodał, że w ubiegłym roku Polska uzyskała z Unii Europejskiej blisko 500 mln zł na regulację rynku mleka i wieprzowiny.

Jurgiel wskazał, że w ciągu ostatnich miesięcy poprawiła się jakość życia mieszkańców. - Poza programem 500 plus prowadzone są działania związane z przywracaniem bezpieczeństwa: powstają posterunki policji, bardziej dostępne są usługi pocztowe - powiedział.

Minister przypomniał, że w maju 2016 r. weszła w życiu ustawa dotycząca obrotu ziemią rolną.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, sejm, psl, wniosek o wotum nieufności

Za tydzień Sejm zajmie się wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Jurgiela

W przyszły piątek Sejm zajmie się wnioskiem PSL o wotum nieufności wobec Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa - wynika z harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej izby. Początkowo bieżące posiedzenie miało zakończyć się w ten piątek....

- Po roku muszę stwierdzić, że środowiska wiejskie są z tego rozwiązania zadowolone. Obecnie pracujemy nad ustawą o gospodarstwie rodzinnym na wzór hiszpański. Będzie w niej określona rola państwa w zakresie wspierania takich gospodarstw. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przez rząd przyjęta w następnym roku - dodał.

Zapowiedział, że resort rolnictwa przygotowuje obecnie "Pakt dla obszarów wiejskich". - To dokument, który określi na co Polska może liczyć w 2020 r., kiedy to rozpocznie się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Przyjęcie paktu będzie świadczyło, że cały rząd odpowiada za rozwój obszarów wiejskich - podkreślił Jurgiel.

Minister powiedział, że zaplanowane są działanie dotyczące aktywizacji obszarów popegeerowskich znajdujących się m.in. w województwie zachodniopomorskim. - Mamy miejsca, gdzie potrzebny jest kompleksowy program wsparcia. Chcemy, aby dokonała się aktywizacja obszarów, na których znajdują się niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych - wyjaśnił.

Jednocześnie Jurgiel zapowiedział, że w 2019 r. będzie prowadzony przez resort program lokacji nowych wsi, czemu ma sprzyjać ustawa o gospodarstwie rodzinnym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj