Jurgiel: powstaną wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2017,13:45 Aktualizacja: 11-02-2017,16:54
A A A

Do końca 2018 r. zostaną przygotowane wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich, które mają określać potrzeby i kierunki rozwoju rolnictwa w poszczególnych regionach - zapowiedział w sobotę w Ostródzie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Polityk poinformował, że rozmawiał z Arturem Chojeckim, wojewodą warmińsko-mazurskim o sporządzeniu szczegółowego programu potrzeb z obszaru rolnictwa w tym regionie. Jak mówił, we wszystkich województwach zostaną utworzone zespoły, które określą najważniejsze potrzeby na swoim terenie w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Jurgiel: najważniejsze jest utrzymanie WPR po 2020 roku

Priorytetem Polski w debacie o tym, jak będzie funkcjonowała UE po 2020 r., jest utrzymanie wspólnej polityki rolnej i wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział w Sejmie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa....

Według niego koordynatorami tych zespołów będą dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego. Przy ustalaniu najważniejszych lokalnych problemów i potrzeb mają współpracować z przedstawicielami wojewodów, administracją rolną, a także izbami rolniczymi, samorządami i branżowymi związkami.

Zdaniem ministra, na podstawie takiej diagnozy do końca 2018 r. zostaną przygotowane wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2020-26. Mają one uwzględniać specyfikę poszczególnych regionów, w tym zróżnicowanie produkcji rolnej, tak aby jak najskuteczniej wspierać rolnictwo na danym obszarze. Dlatego - jak mówił Jurgiel - w ocenie resortu, w nowej perspektywie finansowej w Polsce powinny powstać takie regionalne programy, tak jak jest to w większości państw Unii Europejskiej.

Minister przyjechał do Ostródy na targi hodowlane "Zagroda" i wystawę "Mazurskie Agro Show", w której uczestniczy blisko 200 wystawców z branży maszyn i urządzeń rolniczych. Wziął też udział w wojewódzkiej konferencji środowiska rolniczego "Wzmacniamy polskie rolnictwo".

Cykl takich konferencji ma odbywać się w całym kraju. Ich celem jest prezentacja dotychczasowych efektów i założeń polityki rządu w obszarze rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!