Jesteśmy wielkim graczem w branży tytoniowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2019,9:25 Aktualizacja: 05-12-2019,9:54
A A A

Polska jest 3. w świecie i 2. w Europie eksporterem wyrobów branży tytoniowej. Należymy też do największych producentów tytoniu w UE - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Jak zaznaczyli analitycy PIE, w ostatniej dekadzie eksport polskiej branży tytoniowej znacząco wzrósł. "Między latami 2009 i 2018 jego wartość w euro zwiększyła się o 218,7 proc." - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

pożary w gospodarstwach, suszarnie tytoniu, powiat kazimierski, gliniski

Suszarnie tytoniu w ogniu. Strażacy mieli mnóstwo pracy

Strażacy walczyli ostatnio z pożarami suszarni tytoniu. Do jednego zdarzenia doszło w miejscowości Gliniski (pow. augustowski, woj.podlaskie), zaś aż do trzech w powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie). W pierwszym przypadku po przyjeździe...

Według danych International Trade Center, na które powołuje się PIE, w 2018 r. klienci zagraniczni kupili w Polsce wyroby branży tytoniowej za około 3,4 mld euro (+13 proc. r/r), co stanowiło 8,7 proc. wartości światowego eksportu.

"Większy udział osiągnęły jedynie kraje sytuujące się na pierwszych dwóch pozycjach światowej listy eksporterów, tj. Zjednoczone Emiraty Arabskie (9,9 proc.) oraz Niemcy (9,1 proc.)" - napisali.

W strukturze polskiego eksportu wyrobów tytoniowych dominujące znaczenie, z udziałem 97,7 proc., mają papierosy (2,9 mld euro, 85,4 proc.) oraz tytoń przetworzony (413,3 mln euro, 12,3 proc.).

"Pozostałe 2,3 proc. wartości eksportu branży tytoniowej - ok. 79 mln euro - stanowił tytoń nieprzetworzony polskiej produkcji, ceniony przez nabywców za jego wysoką jakość" - zaznaczył PIE.

Głównymi odbiorcami wyrobów tytoniowych "made in Poland" były w 2018 r. państwa Unii Europejskiej. "Najwięcej zakupili Niemcy (754,5 mln euro), Holendrzy (452), Włosi (361,5), Brytyjczycy (243,7), Belgowie (225,2), Hiszpanie (164,2) i Czesi (154)" - czytamy.

papierosy, tytoń, akcyza,  zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, podatki

Podwyżka akcyzy negatywnie wpłynie na legalny rynek tytoniu

Jednorazowa podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe w wysokości 3 proc. miałaby negatywny wpływ na legalny rynek tych wyrobów, mogłaby grozić ponownym rozwojem szarej strefy - ostrzega Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego (KSPT)....

Tytoń i wyroby tytoniowe z Polski eksportowane były też na rynki pozaeuropejskie, w tym m.in. do Algierii, Australii, ZEA, Izraela, Kanady, Libanu, Kuwejtu, Jordanii, Egiptu, Singapuru, Tunezji i Meksyku.

Polska również importuje wyroby branży tytoniowej - jest 15. na liście z udziałem 1,9 proc." - wyjaśnili. Do kraju sprowadzono tytoń i wyroby tytoniowe za 777,9 mln euro, z czego 77,8 proc. stanowił tytoń nieprzetworzony (głównie z Brazylii, Niemiec, USA, Indii, Chin, Mozambiku i Tanzanii).

W obrocie wyrobami branży tytoniowej Polska osiąga wysokie dodatnie saldo, które w 2018 r. wyniosło rekordową wartość, prawie 2,6 mld euro.

W 2019 r. wartość eksportu wyrobów tytoniowych z Polski wzrośnie do ponad 4,1 mld euro, a import przekroczy 1 mld euro - oszacował PIE, powołując się na prognozy Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowego Instytutu Badawczego.

Zdaniem PIE wycofanie z produkcji i handlu papierosów mentolowych, których jesteśmy znaczącym producentem (od 2020 r. papierosy aromatyzowane będą zakazane w całej UE) prawdopodobnie wpłynie negatywnie na eksport polskiej branży tytoniowej.
 

Poleć
Udostępnij