Jest projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2021,9:20 Aktualizacja: 27-04-2021,9:25
A A A

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym, zakładający wprowadzenie mechanizmu dotowania zakupu żywności ekologicznej w placówkach oświatowych, ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale br.

Dokument został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa w związku z koniecznością wprowadzenia do polskiego porządku prawnego postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.

żywność ekologiczna, rolnictwo ekologiczne, Michał Rzytki, Maciej Golubiewski, Iga Wasilewicz

Rolnicza produkcja ekologiczna nie jest zacofana

Michał Rzytki, dyrektor departamentu jakości żywności i bezpieczeństwa produkcji roślinnej MRiRW ocenił podczas szczytu klimatycznego Togetair, że rolnicza produkcja ekologiczna nie jest zacofana. Podczas panelu "Lokalni dostawcy....

Dodano, że poza potrzebą wprowadzenia mechanizmu dotowania zakupu żywności ekologicznej w placówkach oświatowych, ustawa będzie też regulowała zastosowanie ekologicznego materiału rozmnożeniowego roślin oraz kwestie zapewnienia finansowania działań mających na celu rozwój sektora produkcji ekologicznej.

Jak wskazano w uzasadnieniu postanowienia “Zielonego Ładu” w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz redukcji stosowania środków do produkcji ogólnie, wymagają przyjęcia rozwiązań zwiększających popyt na produkty ekologiczne oraz redukujących stosowanie środków do produkcji.

“W tym celu proponuje się wprowadzenie wsparcia do wykorzystania żywności ekologicznej w przedszkolach i szkołach wraz ze wsparciem do wykorzystania ekologicznego materiału rozmnożeniowego celem wzrostu wydajności ekologicznej produkcji krajowej, oraz opłaty za wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin. Dochód z opłaty zostanie wykorzystany do finansowania m. in. stosowania żywności ekologicznej w placówkach oświatowych” - czytamy.
 

Poleć
Udostępnij