Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie "Piątki dla zwierząt"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Krzykowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2021,14:00 Aktualizacja: 04-04-2021,14:12
A A A

Stosunek do zwierząt to jest element kultury. Czym ona wyższa, tym ten stosunek jest bardziej humanitarny i lepszy - powiedział wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na portalu społecznościowym Albicla.com odbyło się wirtualne spotkanie Klubów "Gazety Polskiej".

Gościem wydarzenia był prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Rozmowę wyemitowano w niedzielę w TV Republika.

ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt, sejmowa komisja rolnictwa, robert telus

PiS rakiem wycofuje się z "piątki dla zwierząt". Co dalej z nowelizacją?

- Na temat "piątki dla zwierząt" nie rozmawiamy. Ta sprawa jest już zamknięta. I mówię to jako przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi - powiedział w piątek, 12 marca na antenie RMF FM poseł PiS Robert Telus. W ten...

Wicepremier został zapytany, czy to koniec tzw. "piątki dla zwierząt". Kaczyński odpowiadając przypomniał, że "ubój rytualny, który jest w centrum tej sprawy, został zakazany".

Zdradził, że z tą kwestią zetknął się tylko raz w 2015 roku podczas kampanii. "Raz, jedna osoba w pewnej małej wsi gminnej na Podlasiu tę sprawę postawiła" - przekazał. Dodał, że w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku także nikt nie pytał o tę kwestię.

"Tutaj mamy do czynienia z bardzo skuteczną kampanią, która prowadzi do tego, że wielu, w szczególności rolników, uważa, że te zakazy, które mają być wprowadzone, czy miały być wprowadzone, będą np. skutkowały tym, że nie będzie można sobie zrobić rosołu z kury, własnej kury, na obiad. To oczywiście to jest całkowita nieprawda, mówiąc najprościej - bzdura" - zaznaczył prezes PiS.

PFHBiPM, piątka dla zwierząt, bydło mleczne, bydło mięsne, mięso wołowe, ubój religijny, mięso koszerne, mięso halal

Pięć organizacji mleczarskich przeciwko piątce dla zwierząt

Hodowcy bydła i producenci mleka są bardzo zaniepokojeni nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, nad którą obecnie prowadzone są prace parlamentarne. "Za bardzo szkodliwe dla polskiej gospodarki, hodowcy uznali wprowadzenie w naszym...

Odnoszące się do kwestii związanych z "dobrostanem zwierząt" powiedział: "Bez najmniejszej wątpliwości w niedługim czasie będziemy mieli różnego rodzaju dyrektywy europejskie, które i tak postawią problem w ten sposób, że albo się dostaje dopłaty, ale trzeba tych reguł przestrzegać, albo się nie dostaje dopłat". "Nie brońmy interesów pewnych niewielkich grup, naprawdę niewielkich, i nie blokujmy naprawdę bardzo potrzebnego procesu awansu kulturowego naszego narodu" - zaapelował Kaczyński.

Ocenił, że stosunek do zwierząt to element kultury. "Czym ona wyższa, tym ten stosunek jest bardziej humanitarny i lepszy" - podkreślił.

18 września ub.r., po burzliwych obradach, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątkę dla zwierząt zaproponowaną przez PiS. Senat wprowadził do niej szereg poprawek, w tym wykreślającą ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu, a także przewidującą, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku. Sejm nie rozpatrzył dotąd poprawek Senatu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu