Jak usprawnić jesienne sprzątanie w ogrodzie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: ARTYKUŁ REKLAMOWY | redakcja@agropolska.pl
21-11-2022,12:50 Aktualizacja: 22-11-2022,11:06
A A A

Każda pora roku wiąże się z innymi pracami w ogrodzie. Choć na jesień większość roślin już przekwitła, a drzewa zaczynają zrzucać swoje liście, przygotowując się do zimy, to nie oznacza, że nie ma nic do zrobienia w ogrodzie. Wręcz przeciwnie. Wzorem drzew, należy cały ogród przygotować do zimy. Dla ogrodnika niestety wiąże się to przede wszystkim ze sprzątaniem. Na szczęście jest wiele sposobów na to, aby usprawnić sobie jesienne porządki i przyspieszyć ich zakończenie. 

Spadające liście – największa zmora każdego ogrodnika

Największym problemem dla każdego ogrodnika są spadające jesienią liście. Jeśli na swojej posesji lub w ogrodzie masz dużo drzew liściastych, koniecznie przygotuj się na sporo pracy. Drzewa zrzucają liście przeważnie od października do listopada, zatem jesienne zbieranie liści może przeciągnąć się na cały miesiąc. Dlaczego w ogóle należy zbierać liście w ogrodzie?

W ekosystemie leśnym liście rozkładają się i użyźniają glebę. Niestety na grządkach, na których hodujesz inne rośliny lub na terenie, który w sporej części pokryty jest trawnikiem, przyniosą one więcej szkody niż pożytku. Niezebrane liście mogą doprowadzić do rozwoju pleśni grzybowej i przyczynić się do przenoszenia chorób grzybowych na inne rośliny.

Jesienią koniecznie wyposaż się w porządne grabie do liści i taczki ogrodowe. Te dwa narzędzia pozwolą Ci szybko zebrać opadłe liście i przewieźć je na miejsce składowania. Dzięki taczce za jednym razem wywieziesz znacznie więcej liści, co zaoszczędzi Twój czas. Taczki przydadzą Ci się także podczas innych prac w ogrodzie, dlatego przynajmniej jedną warto zawsze mieć w składziku 

Przygotuj swój ogród na zimę

Jesienią musisz uporządkować swoje grządki warzywne, czyli wyrwać wszystkie pozostałe jeszcze na nich warzywa i pozostałości po nich. Wczesną jesienią możesz zasiać na nich owies, aby później zakopać go w ziemi i w ten sposób naturalnie ją użyźnić. Do wiosny owies lub inny nawóz zielony się rozłoży i wzbogaci ziemię na grządkach. 

Nie zapomnij także okryć wszystkich roślin wrażliwych na niską temperaturę. Dzięki temu zapewnisz im bezpieczne zimowanie i obfite kwitnienie na przyszły rok. Wykorzystaj do tego specjalne agrowłókniny lub sięgnij po naturalne sposoby w postaci kopczykowania czy owijania słomą. 

Nie zapomnij także uprzątnąć ogrodu. Zamieć ścieżki i schowaj do składzika wszystkie akcesoria, które nie przetrwają na zewnątrz przez całą zimę. Przydadzą Ci się akcesoria do sprzątania ogrodu, które znajdziesz pod tym linkiem: https://www.bricomarche.pl/ogrod/sprzet-narzedzia-ogrodowe/porzadki-w-ogrodzie/szczotki-wiadra-akcesoria-do-sprzatania. Wykorzystaj różnego rodzaju szczotki i wiadra, za pomocą których szybko sprzątniesz swój ogród. Po zimowych roztopach z pewnością będziesz miał wiele do posprzątania, nie warto już na jesieni dokładać sobie pracy.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu