Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników do sprzedaży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2023,16:00 Aktualizacja: 29-05-2023,16:05
A A A

Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza.

Jak oceniła Izba Zbożowo-Paszowa, na rynku utrzymuje się popyt na ziarno zarówno ze strony przetwórców, jak i eksporterów. Dodano, że najwięcej ofert sprzedaży ziarna notuje się w centrum oraz na wschodzie kraju, a stosunkowo najmniej na zachodzie.

"Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży i ponownie wpłynęły na wzrost rynkowej podaży praktycznie wszystkich zbóż w kraju, ale podażowa +górka+ wydaje się powoli kończyć" – wskazano.

minister, telus, zboże techniczne, ukraina

Minister przyznaje: do Polski wjechało 100 tys. ton zboża technicznego z Ukrainy

Do Polski wjechało 100 tys. ton zboża technicznego z Ukrainy. Do tej pory rocznie płynęło go 10 tys. ton - poinformował piątek w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus. - Nie znaleźliśmy sytuacji, żeby zboże to było wykorzystywane do...

Jak stwierdzono, ziarno zazwyczaj oferują do sprzedaży mniejsi rolnicy, chcąc w ten sposób zapewnić sobie zbyt towaru, gdyż niektóre podmioty skupowe mogą wkrótce ograniczyć zakupy ziarna. Ziarno, głównie pszenicę i kukurydzę, cały czas skupują eksporterzy, zarówno z dostawą do portów jak i magazynów zlokalizowanych na terenie kraju.

Z uwagi na dużą podaż i atrakcyjne ceny – zdaniem Izby – część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza, a ceny wyższe. Podkreślono jednak, że nie jest to regułą, gdyż część przetwórców ogranicza zakupy surowca.

Izba Zbożowo-Paszowa jest organizacją branżową funkcjonującą od 1997 roku. Do Izby aktualnie należy ok. 60 firm członkowskich z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami i surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw. Misją Izby jest m.in. reprezentowanie i ochrona interesów członków Izby w kraju i zagranicą, oddziaływanie na tworzenie i nowelizację regulacji prawnych, czy wydawanie opinii oraz wykonywanie opracowań technicznych i ekspertyz w sektorach objętych działalnością Izby. 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!